Послання папи Франциска з нагоди Всесвітнього дня збереження створіння
Дорогі брати і сестри!
«Слухай голос створіння» – це тема та запрошення до цьогорічного Часу Створіння. Екуменічний період розпочинається 1 вересня, у Всесвітній день молитви за збереження створіння, і триває до 4 жовтня, свята св. Франциска (14 вересня - 17 жовтня за Юліанським календарем, - прим. перекладача). Це особливий час для всіх християн, щоб спільно молитися й піклуватися про наш спільний дім. Первинно натхненний Вселенським Константинопольським Патріархатом, цей період є можливістю культивувати наше «екологічне навернення» – навернення, до якого заохочував святий Іван Павло ІІ у відповідь на екологічну катастрофу [1], яку ще в 1970 р. передбачив святий Павло VI.
Послання Папи з нагоди Всесвітнього Дня молитви за збереження створіння
«І вважатимете за святий п'ятдесятий рік, і проголосите волю всім мешканцям краю. То буде ювілей для вас, і кожен повернеться у свою посілість і до роду свого» (Лев 25, 10).
Дорогі брати і сестри!
Щороку, особливо після публікації Енцикліки Laudato Si (LS, 24 травня 2015 р.), у перший день вересня християнська спільнота відзначає Всесвітній день молитви за збереження створіння. Від цієї дати починається Час для створіння, який завершується 4 (17) жовтня днем святого Франциска Асизького. У цей період християни в усьому світі поглиблюють свою віру в Бога Творця та в особливий спосіб єднаються в молитві та діях задля збереження нашого спільного дому.
Послання Святішого Отця Франциска до Всесвітнього дня молитви за збереження створіння
1/14 вересня 2019
«І побачив Бог, що воно добре» (Бут 1, 25). На початку Біблії погляд Божий ніжно спочив на створінні. Від населених земель до вод, що живлять життя, від дерев, які приносять плід, до звірів, що мешкають у спільному домі, – усе цінне в очах Бога, і він дарує людині створіння як коштовний скарб, який слід берегти.
Трагічно, що людина відповіла на цей дар дисонансом гріха, самозакриттям у власну автономію і жадібним прагненням володіння та експлуатації. Егоїзм та корисливий інтерес зробили зі створіння, яке повинно бути місцем зустрічей та взаємного ділення, арену суперництва та конфліктів. Тож і саме навколишнє середовище опинилося в небезпеці. Те, що було добре в очах Бога, стало річчю, цінність якої вимірюється лише користю для людини.
Звернення Святішого Папи Франциска до учасників міжнародної конференції «Управління спільними ресурсами: доступ до питної води для всіх»
[Папський урбаніанський університет, 8 листопада 2018]
Шановний кардинале,
Високоповажний ректоре,
Браття та сестри!
Вітаю вас з проведенням конференції «Управління спільними ресурсами: доступ до питної води для всіх».
Вода – це основа життя. У багатьох куточках світу наші брати і сестри не можуть жити достойно саме через брак доступу до питної води.
Послання Папи Франциска на Великий Піст 2019
У вівторок, 26 лютого 2019 р., у Ватикані представлено Послання Святішого Отця на Великий Піст
«Бо створіння очікує нетерпляче виявлення синів Божих» (Рим 8,19).
Дорогі брати й сестри, Кожного року через Матір Церкву, Бог «дає Своїм вірним приготуватися з радістю, очистивши серце, до святкування Пасхи, щоб вони […] черпали з її таїнств відкуплення повноту нового життя в Христі» (Префація Чотиридесятниці 1). Таким чином, від Пасхи до Пасхи, можемо прямувати до сповнення того спасіння, яке ми вже отримали завдяки Христовому пасхальному таїнству: «бо ми надією спаслися» (Рим 8,24). Це таїнство спасіння, яке вже діє в нас під час земного життя, є динамічним процесом, який включає також історію та все створіння. Святий Павло приходить до ствердження: «Бо створіння очікує нетерпляче виявлення синів Божих» (Рим 8,19). Саме в цій перспективі хочу поділитися з вами кількома пропозиціями для роздумів, які супроводитимуть наш шлях навернення під час цієї Чотиридесятниці.
Послання Святішого Отця Франциска з нагоди Всесвітнього дня молитви за збереження створіння
1 вересня 2018
Дорогі браття і сестри,
у цей День молитви я в першу чергу хочу подякувати Господу за дар нашого Спільного Дому та згадати всіх тих людей доброї волі, які спричинились до піклування про нього. Я також вдячний за численні проекти, спрямовані на вивчення й охорону екосистем, за спроби розвинути стале сільське господарство та відповідальний підхід до забезпечення продуктами харчування, за різноманітні освітні, духовні та церковні ініціативи, які заохочують християн усього світу піклуватися про створіння.
Послання Святішого Отця Франциска з нагоди Всесвітнього дня молитви за збереження створіння
1 вересня
Поводьмося милосердно стосовно нашого спільного дому
Об'єднавшись із нашими православними братами та сестрами, а також заручившись підтримкою інших Церков і християнських громад, Католицька Церква сьогодні відзначає Всесвітній день молитви за збереження створіння. Цей день дає "віруючим і спільнотам гідну можливість підтвердити своє покликання – бути хранителем творіння, щоб подякувати Богові за чудесну справу Його рук, про яку Він довірив нам піклуватися, і молити його про допомогу для захисту створіння, а також просити його прощення за гріхи, скоєні проти світу, у якому ми живемо» [1].
«Laudato si» – «Славен будь» – короткий виклад нової енцикліки Папи Франциска
«Laudato si» – «Славен будь» – так називається енцикліка Папи Франциска, присвячена темі збереження творіння. Пропонуємо вашій увазі напрямні лінії, покликані допомогти осягнути повноту її змісту та сприяти належному прочитанню. Перша частина цього огляду представляє енцикліку в цілому, а далі – окремі її розділи, вказуючи на основні теми та цитуючи ключові моменти. Номери в дужках відповідають параграфам енцикліки.
Загальний огляд
«Який світ прагнемо передати тим, які прийдуть після нас, дітям, які тепер зростають?» (160). Це питання стоїть у центрі «Laudato si», очікуваної енцикліки Папи Франциска на тему дбання про спільний дім. Який продовжує: «Це питання не стосується лише навколишнього середовища, ізольованого в собі, тому що не можна ставити це запитання частково», а це спонукає запитувати себе про сенс існування та про цінності, на яких ґрунтується суспільне життя: «З якою метою ми прийшли на цей світ? Для чого працюємо і боремося? Навіщо ми потрібні цій землі?». «Якщо не ставитимемо цих основоположних питань, – зазначає Папа, – не думаю, що наші екологічні турботи зможуть осягнути важливі наслідки».