Екологічний декалог
Глава УГКЦ закликав уникати та долати екологічні гріхи, якими зневажаємо свого Творця і Спасителя
В день, коли Україна святкувала свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, у 216-й день великої й жахливої війни, яку росія принесла на мирну українську землю, Блаженніший Святослав завершив роздуми над шануванням Бога Творця.
В це свято, свято знищення зла, свято перемоги над гріхом і смертю Блаженніший завершив роздуми над тим як ми, християни ІІІ тисячоліття, повинні черпати з того джерела життя, яке відкриває нам наш Бог, Творець і Спаситель. Архиієрей запропонував роздумати над тим як перемагати те, що називаємо екологічним гріхом. «Саме гріхом, – наголосив очільник УГКЦ, – злочином людини проти Божого творіння, який Бог сприймає як особисту зневагу від тої людини, якій доручив плекати, зрощувати цей дар творіння, який дав їй у руки».
Глава Церкви запропонував для особистого іспиту сумління, а також нашої діяльності як учнів Христових у сучасних життєвих обставинах таке правило: «Намагайся уникати та долати екологічні гріхи, якими зневажаєш свого Творця і Спасителя, руйнуєш гармонію створеного світу, виснажуєш природу, загрожуєш здоров’ю та життю своїх ближніх і знищуєш спільну природну спадщину всього людства».
«Ми повинні щодня робити іспит сумління, зокрема екологічний» – Глава УГКЦ
Глава Церкви Блаженніший Святослав почав своє чергове екологічне звернення із заклику, щоб вірні продовжували черпати життєву силу навіть в умовах війни почитаючи нашого Бога Творця і Бога Спасителя у 215-й день війни в Україні.
Цього дня Глава і Отець УГКЦ роздумував над ще однією ключовою істиною духовного життя, яка каже: «Піклуйся про чистоту свого серця, роби регулярний екологічний іспит сумління, щоденно замислюйся над впливом свого життя та діяльності на природу, довкілля і весь створений Богом світ, наш спільний дім – природу» .
«Ми розуміємо, – наголошує Предстоятель, – що все те, що людина носить у своєму серці, впливає не тільки на тих людей, які є поруч, а й на все довкілля, на всесвіт. Святі Отці і Вчителі Церкви говорили, що людина є мікрокосмосом. З одного боку вона є образом Божим у якому віддзеркалюється Божественне і несотворене єство, а з іншого боку, вона наче підсумовує у собі видимі і невидимі сотворені Богом істоти».
«Дбай про справедливий, збалансований та цілісний суспільний розвиток!» – Блаженніший Святослав
Ми, як народ, серед цього безумства війни в цей момент, у цю неділю хочемо виконувати пророчу функцію Божого люду. Хочемо стати перед Божим обличчям, щоби почути Його слово і втілити його у нашому житті, у нашій борні, навіть у наших стражданнях. Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у своєму щоденному воєнному зверненні.
«Сьогодні, я хочу знову продовжити з вами нашу дорогу роздумів над тим, як ми маємо шанувати Бога Творця, а відтак сповнятися Його силою, щоб співтворити з Ним добро в цьому світі» – продовжив екологічні роздуми Блаженніший Святослав.
Засада про яку сьогодні роздумуємо, каже архиєрей, є дуже важливою для того щоб ми усвідомлювали чим є той Божий дар – творіння! Вона звучить так: «Дбай про справедливий, збалансований та цілісний суспільний розвиток, що передбачає піклування про навколишнє середовище як простір життя для сучасних і майбутніх поколінь», – сказав Предстоятель.
Дбай про майбутнє своїх дітей, виховуй у них любов до природи й культури!
На цьому наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у щоденному зверненні у 213-й день війни, яку росія розпочала проти українського народу.
У цей день Блаженніший Святослав продовжив роздуми над способами шанування Бога Творця. Глава УГКЦ пригадав, що шанувати Бога, означає черпати з джерела Божої сили Його благословення. Роздумуючи над повагою до Бога Творця через повагу до Його створіння ми теж будуємо наш спільний дім, яким є довкілля.
Принцип, над яким сьогодні роздумав Предстоятель, такий: дбай про майбутнє своїх дітей, виховуй у них любов до природи й культури, зокрема до культури екології, виховуй у дітей відповідальність за Боже творіння як спільну спадщину, яку ми отримали від Творця. «Очевидно, – додав архиєрей, – турбота про багатство, доручене нам Богом, – це не лише дбання про спадок, а й наше завданням його плекати і примножувати. Тому дуже важливо виховати тих, хто потім зможе гідно перейняти його від нас».
Глава УГКЦ: «Тепло наших сердець і наших домівок зігріє кожного, хто має небезпеку страждати від холоду»
«Перед нами холодний період цього року. Ворог все робить для того щоб українців вбивали не тільки російські кулі, бомби і ракети, але так само й зимовий холод» – констатував Блаженніший Святослав у своєму щоденному зверненні у 212-й день війни.
Архиєрей закликав українців бути мудрими та правильно підготуватися до прийдешньої зими. Відтак нагадав ще один принцип пошани до Бога Творця і до Його створіння, який може виявитися життєдайним в сучасних непростих драматичних обставинах війни. «Цей спосіб, як шанувати Бога Творця каже таке: підвищуй енергоефективність повсякденного життя, заощаджуй енергію та ресурси, використовуй відновні джерела енергії».
Правило мудрого управління природними ресурсами від Блаженнішого Святослава: зменшуй, повторно використовуй і переробляй те, що споживаєш
У 211-й день війни Глава Церкви продовжив роздуми, як можна зачерпнути життєвої сили від Бога Творця, як шанувати Його і як шанувати Боже створіння навіть у часі російської військової агресії, яка завдає дуже глибоких ран цьому створінню.
Одне з важливих правил, за його словами, визначає роль людини у Божому творінні: «Будь відповідальним Божим управителем і розпорядником у Божому створінні. Раціонально і мудро управляй природними ресурсами, уникай зайвих відходів у повсякденному житті та діяльності».
Блаженніший Святослав закликав звільнитися з неволі споживацтва і практикувати чесноту стриманості та поміркованості
Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у щоденному воєнному зверненні у 210-й день війни росії проти України.
Архієрей запросив усіх вірних до роздумів над ще одним правилом вшанування Бога Творця, яке є частиною духовної християнської культури. Без цього правила нема справжнього християнина. «Це правило каже нам таке: уникай неволі споживацтва. Відмовся від надмірного споживання. Пам’ятай, що все на світі і в цьому житті має свою екологічну ціну, яку комусь потрібно заплатити. Споживай відповідально, практикуй чесноту стриманості та поміркованості».
«Працюй для збереження та примноження природної спадщини» – Блаженніший Святослав у 209-й день нерівної борні
У цей день Глава УГКЦ застановився над ще однією засадою відповідального ставлення до довкілля і вшанування Бога Творця, яка велить: «Працюй для збереження та примноження природної спадщини».
На його переконання, ми маємо не тільки зберегти те, що отримали, а ще й примножити. Ми маємо не просто плекати те, що вже існує, а й співпрацювати з Богом Творцем, який продовжує творити. Ми маємо не тільки зберегти простір життя, а й робити все можливе, щоб у цьому просторі було щоразу більше життя.
«Закликаю всіх дбати про те, щоб у вашому соціальному середовищі: на роботі, у колі друзів, у вашому селі, місті, у нашій країні створювалися спільноти людей, які об’єднуватимуться в зусиллі працювати над запобіганням екологічним катастрофам і бережно ставитимуться до спільного природного дому», – закликав Отець і Глава УГКЦ.