Для водіїв
Дбай про довкілля за кермом. Поради для економії пального
Скільки можна економити?
Згідно з експертними оцінками бензин і дизельне паливо будуть і надалі дорожчати. Мабуть, мало хто знає, що при належних знаннях та бажанні можна економити до 35-40% пального. Як зменшити витрати власного гаманця і одночасно зробити добрий внесок для зниження викидів парникових газів та збереження природного довкілля – про це ви дізнаєтесь з наступних порад.
Вибір автомобіля
Економія палива залежить в першу чергу від вибору вашого майбутнього авто. Марка, потужність і величина автомобіля суттєво визначають витрати палива, фінансів, а також рівень забруднення довкілля під час його експлуатації.
Загальний технічний стан
Технічно справне авто витрачає менше палива. Якщо у вашого автомобіля розбалансовані колеса, повітряний фільтр та свічки потребують заміни, а двигун – капітального ремонту, то не дивуйтесь, що не встигаєте його заправляти. Якщо ж хочете менше витрачати на паливо (не говорячи про власну безпеку), то інвестуйте в досконалий технічний стан автомобіля.
Свічки запалювання
Регулярно перевіряйте стан свічок запалювання. Якщо вони несправні, то процес згоряння не є оптимальним і, відповідно, збільшується використання палива.
Фільтр
Як авто на бензині, так і дизельні мають повітряні фільтри. Сильно забруднений фільтр може бути причиною збільшення витрат палива до 8% і, відповідно, збільшення концентрації вихлопних газів. Тому необхідно його регулярно замінювати.
Тиск в шинах
Кожен, хто їхав на велосипеді, в якого хоча б одно колесо було підспущене, тобто тиск повітря в якому був значно меншим від норми, зауважив, що при їзді потребує більших затрат енергії, ніж завжди. Те саме відбувається при їзді на автомобілі!
Тому необхідно регулярно перевіряти тиск повітря в шинах і при потребі підкачувати їх.
Оптимальний тиск шин вказано в інструкції з експлуатації вашого автомобіля. Правильний тиск в шинах дозволяє економити до 10% палива і продовжує їх термін експлуатації.
«Зелені шини»
- Це шини, що завдяки спеціальній конструкції та складу матеріалу мають менший спротив руху (наприклад, Michelin Energy).
- Тести показали, що в середньому завдяки таким колесам можна економити біля 300 грамів палива на 100 км.
- Фахівці підрахували, що якщо б тільки в Європі «перевзути» всі авто в «зелені шини», то щорічно можна було б економити не менше 4,5 мільярда літрів бензину, 1,5 мільярдів дизельного палива та, відповідно, зменшити викиди С02 на 15 мільйонів тонн.
«Зимові шини не для літа»
Зимові шини в літній сезон та ширші шини спричиняють додаткові витрати палива!
Яке масло більш «зелене»?
Використання синтетичного масла, в порівнянні з мінеральним, дозволяє в загальному економити ще близько 5% палива. Особливо вагомою є економія при пуску холодного двигуна в холодну пору року (завдяки меншій густині «синтетики»).
Ще одна можливість заощаджувати паливо полягає в додаванні спеціальних присадок до масла, які знижують рівень тертя деталей мотора, що веде до його вищої потужності і, тим самим, до економії палива.
Плануйте маршрут!
Обирайте найкоротші маршрути та не забувайте про ремонти доріг чи мостів, які відбуваються у місті. Використовуйте для планування маршрутів електронні карти та GPS навігатори.
Перед стартом
Спочатку потрібно зафіксувати ремінь безпеки, перевірити і за необхідності поправити дзеркала, а тоді вже й рушати з місця.
Уникайте поїздок на короткі відстані!
Особливо зимою, при низьких температурах та їзді на короткі відстані, рівень витрат палива є надзвичайно високим. Для авта середнього класу – до 30 л на 100 км. Після 1 км їзди це все ще – 20 л. І тільки після 4-го кілометру витрати палива виходять на нормальний рівень – 6-7 л.
Це зумовлено тим, що мотор потребує певного часу для того, щоб розігрітись до оптимальної для експлуатації температури. Тільки після цього витрати палива починають відповідати вказаним в інструкції з експлуатації даного автомобіля. Навіть влітку споживання палива при холодному старті протягом перших двох кілометрів є на 50% вищим від нормального споживання.
Дотримуйтесь дистанції
Дотримання належної дистанції до авто, що попереду, дозволяє уникати частого гальмування та енергопожираючого пришвидшення руху.
Використання накату
Якщо незабаром потрібно зупинитись (наприклад, попереду червоне світло світлофора), то зекономити можна, забравши ногу з педалі газу і, включивши нейтральну передачу, використати інерційний рух автомобіля. При холостому ході авто споживає приблизно 0,5-1,0 л палива за годину. Якщо авто ще котиться, а загорілось зелене світло, то ще додатково економимо паливо, бо не змушені цілком зупинятись та витрачати подвійну кількість палива на рушання і розгін.
Увага! За мокрої і слизької, покритої снігом чи льодом дороги, необхідно відмовитись від застосування накату. Найголовніше – безпека руху!
Вищі передачі – менше палива
Чим вища передача (при однаковій швидкості), тим менше споживання палива, тому чимшвидше переключайтесь (в межах розумного та дозволеного) з нижчих передач на вищі. Зважте, що особливо «ненажерливою» є 1 передача!
Треба пильнувати, щоб мотор не працював на оборотах вищих від 2500. При швидкості 30 км/год, по можливості, включати 3 передачу, а при 50 км/год – 4 передачу.
Згори – без газу
Для чого газувати, коли їдемо згори? Можемо увімкнути нейтральну передачу, якщо кут схилу забезпечить бажану швидкість і при цьому не постраждає безпека руху. Завдяки відповідній передачі вибираємо бажану гальмівну дію мотора: нижча передача – менша швидкість, вища передача – більша швидкість.
Увага! Під час їзди ніколи не виключайте мотор, оскільки тоді в сучасних автомобілях виключаються підсилювач керма, гальмів та інші функції безпеки, що може призвести до трагічних наслідків.
При тривалих зупинках
Виключайте мотор при довгому чеканні. При тривалих зупинках у пробках, перед світлофорами та залізничними переїздами можна глушити двигун.
Уникайте надто високих швидкостей!
Оптимальною для споживання палива є швидкість 90-100 км/год. При збільшенні швидкості різко зростають витрати палива. Так, наприклад:
При 90-100 км/год – біля 6 л/100 км
При 130 км/год – 8 л/100 км
При 160 км/год – 10 л/100 км
Константна швидкість
Важливо вибрати оптимальну за даних умов швидкість і рухатись рівномірно, а не хаотично змінювати темп руху (пришвидшення – уповільнення).
Уникайте «stop and go»!
Маєте вибір між «stop and go» і недалеким об'їздом? Якщо хочете заощадити паливо, краще виберіть об'їзд і уникайте «stop and go». Часті гальмування та газування, зупинки та стояння з увімкнутим двигуном спричинять значно більші витрати палива.
Доцільніше проїхати трохи більшу відстань, але не зупинятися на світлофорах і в пробках. Особливо це необхідно враховувати у великих містах. Для правильного вибору маршруту, що забезпечить економію палива, часу та нервів, потрібно враховувати все – час доби, день тижня, сезон, наявність тих чи інших установ у районі.
Спротив вітру
Уникайте зайвого спротиву вітру. Відкрите вікно при підвищеному спротиві вітру спричинює значні перевитрати палива (до 1л на 100 км). Навіть порожній багажник, змонтований на даху авто, спричиняється до вагомих додаткових витрат палива.
Кондиціонер
Кондиціонер суттєво збільшує споживання пального. Наприклад, в міському циклі – до 2 л/100 км.
Авто – не склад
Не слід використовувати авто як склад, де можна знайти речі на всі потреби, оскільки приблизно 100 кг додаткової ваги збільшують витрати палива до 0,7 л на 100 км. Тому заберіть з автомобіля всі зайві речі.
Спільні поїздки
Організовуйте спільні поїздки! При спільних поїздках на роботу чи відпочинок скорочення витрат на паливо є пропорційним до кількості людей, які беруть в них участь.
Відмовтесь від зайвих кілометрів!
Організуйте своє життя так, щоб зменшити непотрібні мандрівки та побільше залишати авто на стоянці.