Актуальна тема

Меню

Сиропусна Неділя

Сиропусна Неділя
(прощення)

"Сказав Господь: Коли ви прощатимете людям їхні провини, Отець ваш небесний простить і вам. А коли ви не будете прощати людям, і Отець ваш небесний не простить вам провин ваших. Коли постите, не будьте сумні, як лицеміри: бо вони виснажують своє лице, щоб було видно людям, що вони постять. Істинно кажу вам: Вони вже мають свою нагороду. Ти ж, коли постиш, намасти свою голову і вмий своє лице, щоб не показати людям, що ти постиш, але Отцеві твоєму, що в тайні; і Отець твій, що бачить у тайні, віддасть тобі. Не збирайте собі скарбів на землі, де міль і хробаки нищать і де злодії підкопують і крадуть. Збирайте собі скарби на небі, де ні міль, ні хробаки не точать і де злодії не проломлюють стін і не крадуть. Бо де твій скарб, там і твоє серце буде."
(Мт. 17 зач.; 6:14-21)

Імпульси для роздумів на тему відповідальності за створіння у світлі Недільних Євангелій Святої Чотиридесятниці

Остання неділя, що готує нас до Святої Чотиридесятниці, називається Неділею прощення, бо саме цього дня Церква закликає всіх вірних до взаємного примирення, щоби принести жертву, гідну покаяння: «Коли, отже, приносиш на жертовник дар твій і там згадаєш, що твій брат має щось на тебе, зостав там перед жертовником твій дар; піди, помирись перше з твоїм братом і тоді прийдеш і принесеш дар твій» (Мт. 6: 23-24).

У цей день ми пригадуємо всіх, хто вчинив нам кривду, чи кого скривдили ми, щоби бодай подумки щирим жалем примиритися з ними. Однак, чи спадало нам на думку примиритися з Божим творінням («братами нашими меншими») за шкоду, завдану природному довкіллю, тим паче, що цього дня також згадуємо вигнання Адама з раю? Чи задумувались ми, як важко вимушена страждати Земля через наші гріхи, які не є чимось локальним, але мають універсальний характер і згубно впливають на все Боже створіння – природу: «За те, що ти послухав голос твоєї жінки і їв з дерева, з якого я наказав тобі не їсти, проклята земля через тебе» (Бут. 3: 17), – та: «…Все сотворіння разом по нині стогне і разом страждає у тяжких муках» (Рим. 8: 22).


Навряд чи Природа ще тримає зло на нас, бо ж навіть після такої важкої кривди (глобальної екологічної кризи), в міру своєї спроможності, продовжує щедро обдаровувати людство своїми дарами. Однак, «сотворіння очікує виявлення синів Божих» (Рим. 8: 19-22), очікує від нас примирення - екологічного покаяння та навернення, що передбачає зміну поведінки людини та способу її мислення, у світлі Божого плану створення. І до цього усіма силами закликає нас сьогодні Церква, подаючи чудові слова такого примирення у богослужіннях Посної Тріоді:
«Раю всечесний, преславна красо, Богом створена оселе, безконечна радосте й насолодо, славо праведників, пророків окрасо і святих житло! Шумом листя твоїх дерев моли Творця всього, щоб відчинив нам брами, які ми зачинили переступом, та сподобив нас спожити з дерева життя і прийняти радість, якою ми раніше насолоджувалися в тобі» (Стихира на «Господи, взиваю я» Сиропусної Неділі, Часослов с. 460)

о. Іван СОХАН

 

Екологічний дороговказ на піст

Екологічний дороговказ на окремі тижні посту має за мету підказати, як наша християнська відповідальність за довірений Богом світ може і має здійснюватися у нашому повсякденному житті.

Сиропусна НеділяТеплозбереження

Переваги раціонального теплозбереження

Сьогодні показник споживання газу та інших енергетичних ресурсів в Україні в декілька разів перевищує середньоєвропейський, що катастрофічно впливає на економічне та екологічне становище країни. Відповідно, завдяки раціональному використанню енергії та теплозбереженню можна досягнути суттєвого покращення енергетичної, екологічної та економічної ситуації. При цьому, саме у сфері опалення, завдяки певному знанню та бажанню його застосовувати у повсякденні, можна економити найбільшу кількість електроструму, газу та інших енергоносіїв. Чому? Тому що саме при опаленні споживається найбільша частина всієї енергії, яка використовується в домашньому господарстві (до 70%). При тому, часто ця енергія використовується надзвичайно марнотратно.

Баланс теплових витрат

В холодну погоду, в загальному, 28% тепла втрачається через недбало ущільнені двері і вікна, 18% – через стіни, 6% – через підлогу та підвальні приміщення, 16% – через стелю та дах і 32% – через вентиляційні отвори і димоходи.

Раціонально плануймо!

Думка про необхідність енергозбереження має бути присутньою вже при плануванні будинку, зокрема при визначенні його величини, кількості, розміру та розташування вікон, а також виборі оптимальної системи опалення.
Чудернацький будинок-палац з багатьма кутами, виступами та багатим на перепади «ландшафтом даху» буде потребувати значно більше енергії для теплозабезпечення, ніж компактно побудований дім однакової величини.
В багатоквартирному будинку витрати теплової енергії суттєво залежать від частки зовнішніх площин (зовнішні стіни, стеля, дах, підвальне приміщення під підлогою), через які проникає додатковий холод. Тому кутові квартири, а зокрема на першому та останньому (особливо піддаховому) поверхах, як правило, витрачають значно більше теплової енергії, ніж квартири всередині будинку, які торкаються своїми стінами, стелями та підлогами теплих сусідніх квартир.

Економимо інвестуючи!

  • Витративши при будівництві чи ремонті будинку дещо більше грошей на енергозберігаючі матеріали, ви заощадите енергію і в довгостроковій перспективі суттєво зекономите на опалюванні та зменшите викиди парникових газів.
  • Належна теплоізоляція будинку (зовнішніх стін, підлоги та стелі) дозволяє знизити більш ніж удвічі витрати на опалення та шкоду для довкілля!
  • Понад 50% енергії можна економити завдяки заміні застарілого котла системи водяного опалення на більш енергоощадливу модель.
  • Заміна кахельної пічки на газовий конвектор дозволяє майже втричі знизити витрати на опалення.
  • Якщо є можливість, встановіть на даху будинку сонячні панелі, з допомогою яких можна одержувати гарячу воду та електроенергію.

Оптимальна температура

  • Для самопочуття та здоров'я людини в приміщеннях, де проводимо найбільшу кількість часу, найбільш оптимальною є температура 19-20°С, а для спальні – 16- 18°С.
  • Кожен градус зменшення кімнатної температури економить 6% коштів, затрачених на опалення.
  • Таким чином, підвищуючи температуру нагрівання нашого помешкання з 19°С до 24°С, ми додатково витрачаємо до 30% енергії, що йде на опалення.
  • Надто висока температура робочих та житлових приміщень є також причиною зниження працездатності та виникнення простудних захворювань.

«Гроші на вітер»?

В опалювальний сезон через недостатню ізоляцію вікон можна втрачати намарно понад 30% тепла. Відповідно саме тут лежить великий потенціал економії. Щоб його реалізувати, необхідні не надто великі зусилля: кожного року перед опалювальним сезоном перевірте щільність вікон.

Для цього можна поставити аркуш паперу між вікном та рамою. Якщо аркуш можна легко витягнути, то ущільнення є недостатнім.
Варто також перевірити, чи немає мікрошпарин в рамах. Найкраще це зробити у вітряний день із палаючою свічкою.
Сьогодні для утеплення вікон можна придбати спеціальні теплоізолюючі стрічки. А ще краще придбати металопластикові склопакети, що забезпечить добру тепло- та шумоізоляцію.

Правильне провітрювання

  • Уникайте тривалого провітрювання і провітрюйте замість того коротко (5-7 хв.), але зате частіше та інтенсивніше (широко відчинивши вікно чи кватирку).
  • Недопустимим марнотратством є залишення відкритою кватирки за холодної погоди.
  • Чим холодніше на вулиці, тим коротшим має бути провітрювання, оскільки тоді циркуляція повітря відбувається значно швидше.

Розповітрення системи опалення

Якщо у вас недостатньо нагріваються батареї системи водяного опалення, всупереч відкритому клапану термостата, чи нагріваються нерівномірно, або ж в батареях чути сторонній звук, то можливою причиною може бути попадання в систему повітря.
В такому випадку необхідним є розповітрення системи опалення, яке можна здійснити наступним чином: закрийте клапан термостата та відкрийте клапан розповітрювання на батареї і, підставивши якусь посудину, випускайте повітря, чекаючи поки не почне виходити вода.
Тоді знову закрийте клапан розповітрення і поставте у початкове положення клапан термостата.

Інше

  • Не накривайте нагрівальні прилади речами, адже це зменшує теплообмін.
  • Не закривайте радіатори опалення занавісками чи невдало розставленими меблями.
  • Зменшіть подачу тепла на ніч чи перед виходом на роботу.
  • Закривайте на ніч віконниці, жалюзі та гардини. Це дозволяє знизити втрати тепла приблизно на 10%.
  • За довшої відсутності зменшіть опалення до мінімуму.
  • Встановіть позаду батареї теплоізоляційний екран. В найпростішому варіанті це може бути звичайна фольга.
  • Вдягайтесь відповідно до сезону. Зима – це не час для шортів та футболки. Натомість тепла сорочка чи светр дозволять комфортно почувати себе в приміщенні і заощаджувати тепло та енергію, відмовитись від надмірного опалення.
  • Опалючи приміщення, які не використовуєте, ви намарно витрачаєте гроші, завдаєте шкоди довкіллю.
  • Закривайте двері до суміжних неопалювальних кімнат.
  • Подвійні вхідні двері також допоможуть зменшити втрати тепла з вашого помешкання.
  • Слідкуйте за тим, щоб були закритими вхідні двері до під'їзду – це збереже вам тепло та стіни від цвілі.


Володимир Шеремета. Екологічний дороговказ. - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2009. - 160 с.
www.ecoburougcc.org.ua