Актуальна тема

Меню

Практичні поради на випадок відключення електроенергії

Російська війна загострила енергетичну кризу в країні. Як місцева, так і центральна влада, вже попереджають про ймовірність збоїв в електропостачанні й активно готуються до зими. Однак, тактика ворога націлена на те, аби створити паніку серед цивільного населення країни, і вже зараз він прицільно атакує в тому числі енергетичні об’єкти, що може призводити до тимчасових збоїв в електропостачанні. В цьому матеріалі ми зібрали прості інструкції про те, що робити, аби не панікувати й бути готовими до будь-якого розвитку подій.

Як підготуватися

Якщо у вашому населеному пункті наразі немає перебоїв з електропостачанням, то це чудова можливість подбати про те, аби мати все необхідне на випадок непередбачуваних ситуацій.

«Аварійна валізка»

Речі, які завжди мають бути у вашому домі – ліхтарик, нічники на батарейках, заряджені акумулятори та павербанки, портативне радіо, що працює без електрики, антифриз. Також варто подбати про запас питної води, необхідних вам ліків та продуктів, які можуть довго зберігатися без холодильника. У випадку, якщо температура повітря в приміщенні впаде нижче 19 градусів, необхідно подбати про теплі речі та ковдри.

Детальніше...

Звернення від Всесвітнього фонду природи WWF Україна до органів місцевої влади західних областей та Міністерства внутрішніх справ України

стосовно необхідності посилення заходів з контролю штучних палів в умовах війни та притягнення порушників до адміністративної відповідальності

Звертаємося до Вас, як представництво найбільшої природоохоронної організації світу, з проханням докласти зусиль із попередження штучних палів в умовах війни, що є грубим порушенням правил пожежної безпеки та може розцінюватися як диверсія проти громадян України. Зауважимо, що саме із спалювання стерні на полях та сухої рослинності починається більшість лісових пожеж та пожеж на торфовищах. Відповідно до статті 27 Закону України «Про рослинний світ, статті 39 Закону України «Про тваринний світ», статей 89, 90 і 110 Водного кодексу України, статей 61, 62 та 96 Земельного кодексу України випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється відповідно до порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з порядком випалювання сухої рослинності та її залишків, затвердженого Наказом Міндовкілля № 541 від 12.08.2021 випалювання залишків сухої рослинності допускається лише у таких випадках: для приготування їжі (у печі, на мангалі чи за допомогою іншого обладнання), обігріву оселі (дрова, хмиз, брикети); у традиційно-культурних цілях (багаття на Івана Купала, тощо). Таке випалювання здійснюється за попереднім узгодженням місця та часу з місцевими органами самоврядування.

Прикро, що водночас на загальнодоступних платформах з моніторингу пожеж (https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#t:adv;d:7days;@27.2,48.5,8z) можна спостерігати виникнення пожеж у регіонах, які знаходяться в мирних умовах. Це є свідченням активізації неконтрольованих навмисних штучних палів сухої трави, стерні, лісосмуг та інших територій вкритих природною або штучно насадженою рослинністю і підкріплюється висвітленням подібних випадків у офіційних ЗМІ. В результаті цих дій відбувається ряд загальновідомих екологічних порушень (викиди продуктів згоряння в атмосферу, значне зниження родючості ґрунту через вигорання органіки, ерозія ґрунтів, знищення популяцій видів флори та фауни тощо), а також гасіння пожеж потребують залучення відповідних фахівців, протипожежної техніки, паливо-мастильних матеріалів, обсяг і доступ до яких в умовах війни є обмеженими.

Особливо важливим є проведення попереджувальних заходів у регіонах, де відбуваються активні військові дії і ліси забруднюються боєприпасами, і реагування та гасіння лісових пожеж стає неможливим, оскільки це прямо загрожує життю працівників відповідних служб та матеріально-технічній базі. У таких умовах виникає небезпека перекидання пожеж із лісових масивів на населені пункти, що підвищує ризики для життя населення, частина з якого вже перебуває в умовах гуманітарної кризи.

Окрім того, порушення Пожежного законодавства України із застосуванням навмисних палів у західних та центральних регіонах України спричиняють негативний вплив на психологічний та моральний стан внутрішньо переміщених осіб, що нещодавно покинули зони бойових дій.

Зважаючи на прогнозовані метеорологічні умови - підвищення температур, нестача опадів - і відповідне зростання пожежної небезпеки за умов погоди, необхідно вжити невідкладних заходів щодо попередження палів, формування механізмів виявлення і локалізації пожеж та інформування населення й відповідного покарання за вчинення правопорушень.

У зв´язку з вищенаведеним просимо Вас звернутись до голів районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та уповноважених структурних підрозділів ОДА із дорученням провести активні профілактичні заходи проти штучних палів та інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення та керівників агропідприємств з цієї проблеми. Особливо просимо посилити заходи з контролю та притягнення порушників до адміністративної відповідальності.

Станом на 31 березня 2022 року в Україні було зафіксовано 1698 осередків пожеж за даними SaveEcoBot та FIRMS. На мапі чітко видно, що пожежі відбуваються не лише у зоні бойових дій. Значна кількість пожеж у західних областях України свідчить про активізацію неконтрольованих навмисних підпалів сухої рослинності.

WWF-Україна

Жива огорожа може знизити забруднення повітря біля доріг на 20%

Забруднення повітря пов’язане з безліччю захворювань. На жаль, з розвитком міст кількість шкідливих речовин в атмосфері тільки збільшується, тому вчені шукають різні способи, які могли б згладити негативний ефект. Як виявилося, деякі кущі, висаджені біля доріг, можуть помітно знизити забруднення від вихлопних газів машин.

За даними Королівського садівницького товариства (RHS), жива огорожа з кизильнику «захоплює» більше забруднень, ніж інші подібні чагарники. Пухнасте і часте листя цієї рослини на 20% ефективніше в поглинанні частинок дорожніх вихлопів, ніж такі рослини, як глід і туя, пишуть Цікавості.

Детальніше...

Підвищення температури океану провокує збільшення кількості ураганів

Нове дослідження показує, що максимальна швидкість вітру ураганів в субтропічній Атлантиці навколо Бермудських островів збільшилася в середньому більш ніж удвічі за останні 60 років через підвищення температури океану в цьому регіоні.

Урагани посилюються шляхом вилучення енергії з теплої поверхні океану за допомогою теплових потоків напрямки повітря-море, тому тепліший океан призводить до більш сильних ураганів. Поліпшення прогнозів швидкості вітру від ураганів допоможе визначити правильний рівень реакції до урагану і потенційно обмежить завдані збитки на Бермудських островах, пишуть Цікавості.

Детальніше...

Забруднення викопним паливом – причина кожної п'ятої смерті у світі

Кожна п'ята смерть – від 18 до 21,5% – щорічно може бути пов'язана з забрудненням викопним паливом, що набагато вище, ніж передбачалося раніше.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного Гарвардським університетом у співпраці з UCL, університетом Бірмінгема та Університетом Лестера, опублікованим у журналі Environment Research, пише eco town

Понад 8 мільйонів людей у всьому світі щорічно вмирають в результаті вдихання повітря, що містить частинки від спалюваного палива, такого як вугілля, бензин і дизельне паливо, які посилюють респіраторні захворювання, приміром, астму, і можуть стати причиною раку легенів, ішемічної хвороби серця, інсультів та ранньої смерті.

Детальніше...

Як сільськогосподарські практики впливають на довкілля та соціальний розвиток

Вплив сільськогосподарських практик та супутніх процесів переробки харчових продуктів на глобальні та місцеві екосистеми – це вплив на водні ресурси, на якість ґрунтів та повітря, на стан біорізноманіття та клімат. Цей вплив залежить від розміру сільськогосподарського підприємства – що більше розмір, тим більший вплив, пише Зелене досьє.

Поточна класифікація ООН розмірів сільськогосподарських підприємств вирізняє сімейні або індивідуальні ферми площею до 2 га землі як малі, з незначним екологічним та соціальним впливами. Тим не менше, ці впливи не можна ігнорувати, оскільки малі підприємства складають 84% від загальної кількості сільськогосподарських підприємств у світі. Вони мають в управлінні близько 12% сільськогосподарських угідь, а глобальне виробництво калорій сягає від 18% до 34% - за оцінками Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization, FAO).

Детальніше...

Топ-10 висновків науковців у галузі кліматології за 2020 рік

Навіть під час пандемії науковці в усьому світі продовжують ретельно вивчати можливі наслідки зміни клімату. Це не дивно, адже ці зміни можуть бути не менш болючими та різкими, ніж наслідки пандемії коронавірусу. У свіжій доповіді “10 New Insights in Climate Science 2020” провідні вчені підсумували у десяти пунктах найголовнішу інформацію та відкриття минулого року у галузі кліматології та сталого розвитку, пише Екодія.

Пропонуємо і вам ознайомитися з найголовнішими висновками науковців, які мають стимулювати уряди всіх країн світу, у тому числі й України, до активних кліматичних дій.

Детальніше...

Вчені стверджують, що локдауни пришвидшили глобальне потепління

Навесні 2020 року температура була на 0,1-0,3 градуса Цельсія вищою, ніж у попередні роки.

Люди вже більше не дивуються теплим зимам, сніговим буревіям у теплих краях, сакурі в грудні чи ведмедям, які всупереч природі не лягають спати. Все це – глобальне потепління, з такими наслідками як катаклізми та стихійні явища.

Учені з американського Національного центру атмосферних розслідувань заявили, що локдауни, спричинені поширенням коронавірусу на Землі, пришвидшили глобальне потепління, пише GreenPost.

Детальніше...