Побутові злодії струму
«Побутові злодії струму»
Задумаймось, чи хтось залишає звечора працювати двигун свого авто для того, щоб зранку можна було легше стартувати? «Безглуздо!» – скажете ви. Але ми самі поводимось подібним чином, про що нам сигналізують маленькі червоні лампочки-індикатори в телевізорах, відеомагнітофонах чи музичних центрах...
Причини «невидимих втрат»
Зростаюче число електроприладів непомітно обкрадає наш домашній бюджет, не приносячи жодної користі. Крадіж струму, який щоденно відбувається в мільйонах домашніх господарств і офісів, має насамперед три причини:
«Режим очікування»
Режим очікування (англ. «Stand-by») є найвідомішим, але, на жаль, не єдиним видом «невидимих втрат» енергії. Це явище має місце, наприклад, при експлуатації телевізорів, відеомагнітофонів та музичних центрів, які очікують на сигнал дистанційного управління для початку виконання тих чи інших функцій.
В режимі «Stand-by» часто знаходиться також офісна техніка, зокрема, принтери, фотокопіювальні прилади (ксерокси) та інтернет-модеми.
«Обманне вимкнення»
Це явище полягає в тому, що електроприлад візуально видається вимкнутим (нім. «Scheinaus»). В дійсності після виключення інтегрованим вимикачем він все ж продовжує споживати струм. Такі «невидимі втрати» стосуються системного блоку та монітору комп'ютера, а також ряду електроприладів із сфери розваг, наприклад магнітофонів чи магнітол.
Відсутність вимикача
В деяких електроприладів взагалі відсутній вимикач, що призводить до постійного споживання струму до того часу, поки вони знаходяться в розетці, наприклад, блоки живлення, бази радіотелефонів, автовідповідачів та факсів, а також зарядні пристрої.
Статистика «невидимих втрат»
В Україні з усієї кількості електроенергії, що споживається населенням, 40% припадає на електропобутові прилади.
Згідно з експертними даними, 15-20% спожитої електроенергії в побуті витрачається через неощадливість населення, з яких понад 5% стосується так званих «невидимих втрат».
Найбільші «невидимі втрати» спричиняють телевізори, відеомагнітофони та музичні центри старих моделей; тюнери сателітних антен та аудіо-колонки (динаміки) в режимі очікування, а також електричні кавоварки з постійним підігрівом та експрессо-машини в режимі очікування.
«Невидимі втрати» в режимі «Stand-Ву»
- Аудіо-колонки: 5-50 Wh
- Відеомагнітофони: 10-12 Wh (старі моделі), 3 Wh (нові)
- Інтернет-модем (зовнішній): 3-5 Wh
- Ксерокси: 20-30 Wh
- Музичні центри: 10-20 Wh
- Радіобудильники: 0,5-5 Wh
- Телевізори: 15 до 20 Wh (старі моделі), 1-3 Wh (нові моделі)
- Тюнери сателітних антен: 12-15 Wh
- «Невидимі втрати» при «обманному вимкненні»
- Магнітофони магнітоли: 2,5-3,5 Wh
- Монітор: 0,5-2,5 Wh
- Системний блок комп'ютера: 1,5-5 Wh
- «Невидимі втрати» за відсутності вимикача
- Автовідповідач/факс: 2,5-5 Wh
- Адаптор зовнішнього інтернет-модема: 1 Wh
- Адаптор кімнатної антени: 1,5 Wh
- Зарядний пристрій для батарейок: 0,5 Wh
- Зарядний пристрій ноутбука: 0,3-0,5 Wh
- Підсилювач зовнішньої антени: 1,8-2 Wh
Сумарні «невидимі втрати»
Якщо вищенаведені цифри помножити на сучасний тариф на електрострум (23 копійки за 1 kWh), то стає очевидно, що щорічні «невидимі втрати» одного тільки телевізора у режимі очікування можуть коштувати нам до 40 гривень, «вимкнутого» комп'ютера – 15 гривень ... Загальні «невидимі втрати» струму тільки одного домашнього господарства, спричинені «побутовими злодіями струму» та нашою нерозсудливою поведінкою, можуть сягати кількох сотень гривень.
Як зупинити «невидимі втрати»?
«Stand-by»
Вимикайте режим «Stand-by» телевізорів, відеомагнітофонів, музичних центрів, комп'ютерів та інших електроприладів, коли не використовуєте їх за призначенням: за постійного увімкнення в режимі очікування вони витрачають надаремно від 10 до 60% електроенергії, спожитої протягом терміну експлуатації.
«Обманне вимкнення»
Електроприлади, які при вимкненні внутрішнім вимикачем все ж продовжують споживати струм (комп'ютер, монітор, пральна машинка, посудомийка та ін.), від'єднуйте від мережі. Як? Найпростіше придбати подовжувач з інтегрованим вимикачем, щоб за щораз не витягувати вилку приладу із розетки.
Відсутність вимикача
- Прилади без вимикача необхідно від'єднати від мережі, як і ті, коли вимикач їх повністю не вимикає, про що йшла мова вище.
- Телефони, факси та автовідповідачі 24 години в день підключені до електромережі, тому при купівлі звертайте увагу, щоб вони мали низький рівень споживання енергії в режимі очікування. «Enegy Star» рекомендує моделі, які в стані очікування використовують від 0,5 до 2 Wh
- Зарядні пристрої після зарядки приладів завжди від'єднуйте від мережі (ноутбук, мобільний телефон, електробритва, електрощітка для зубів, зарядне для батарейок та ін.)
Інша інформація та рекомендації
При купівлі
- При купівлі обирайте прилади, що мають клас енергоефективності не нижче В (А чи В) та низьким рівнем споживання струму в режимі «Stand-by».
- Віддавайте перевагу «інтелігентним» приладам, пам'ять яких підтримується за допомогою інтегрованого акумулятора, що дозволяє цілком від'єднувати їх від електромережі без втрати запрограмованої інформації.
- Стара електротехніка (особливо радянських часів) може споживати в декілька раз більше енергії, ніж сучасні моделі, і то як під час експлуатації, так і в режимі очікування. Тому часто інвестиція в новий енергоефективний прилад може фінансово окупитись протягом декількох років.
Пам'ятайте!
- Пам'ятайте, що вимкнення телевізора дозволяє не тільки заощадити 50-100 W/h, але й знову змусить ваш мозок включитися, знайти час для спілкування та інших корисних справ.
- «Відпустка» для електротехніки
- Їдучи у відпустку чи залишаючи помешкання на довший час, від'єднайте від мережі всі електроприлади. Найкраще вимкнути запобіжники на лічильнику, звичайно, при умові, якщо ви дозволяєте вашому холодильнику також піти у відпустку.