Актуальна тема

Меню

Екологічна проповідь на Квітну неділю по Євангельському читанню

Йо. 41 зач.; 12, 1-18.

Слава Ісусу Христу!

Осанна! Благословен грядий в ім’я Господнє…

Дорогі в Христі брати і сестри! Сьогодні свята Церква празнує величне свято – Вхід Господній у Єрусалим. Це місто вважалося святим, бо тут був храм Божий. У передпасхальні дні воно наповнювалося прочанами з усіх околиць Палестини, бо тільки тут можна було відчути особливу присутність Бога в Його храмі. Люди йшли, щоб перепросити за свої гріхи, принести жертву, очиститись, зрештою, відсвяткувати з Богом. Звісно, не всім вдавалося зробити це так, як вони уявляли, бо навколо було багато метушні, у якій часом забувалося про справжню мету паломництва. Раптом пішла чутка, що Ісус також прибуває на свято. Тоді безліч людей узяли пальмове гілля й вийшли Йому назустріч з радісними окликами: «Осанна!»

Люди, котрі вітали Ісуса, по-різному сприймали Його: дехто бачив пророка, учителя, що добре знає Писання, цілителя, хтось – Месію, який має визволити Ізраїль від римської окупації, – кожен крізь призму власних очікувань. Проте не всі бачили Господа Бога, що прийшов звільнити безсмертні душі від смертного гріха, зробити їх вільними по-справжньому, починаючи від нутра.

Людині притаманно уявляти Бога у світлі своїх очікувань від Нього. «Я» вірю, ходжу до Церкви, багато молюся, щоб Він подав те, що хочу… Деколи ті бажання благородні, проте Він не чаклун. Він – Бог Живий, Бог, котрому належить Прослава. Від кого? Від усього живого: «Усе, що живе, нехай хвалить Господа» (Пс. 150). Людині треба пам’ятати, що Бог є Творець. Не той, що колись створив і вже збайдужів до свого створіння, а той, Хто творить безнастанно і закликає людину бути співтворцем. Хто себе усвідомлює в цій ролі, той розуміє власну відповідальність за все, що створено, за все створіння.

Наша Церква через служіння екологічного бюро у «Великопосній ініціативі» закликає до екологічного навернення задля порятунку створіння, до усвідомлення власної відповідальності за Богом створений світ. Протягом посту ми багато про це говорили, згадуючи в контексті покаяння, що все починається з екології нашої душі, зміни щоденних звичок і нового погляду на довколишній світ.

Наша країна переживає сьогодні важкі часи. Війна, з якою прийшов російський агресор, завдала вже багато горя. Безбожний ворог приніс на нашу землю сльози й біль, завдав величезних руйнувань, убив тисячі людей. З людиною, котра втрачає найцінніше, – своїх рідних – страждає й усе створіння. Земля навколо понівечена, цілі міста стерті з лиця землі, водойми забруднені. Навколо панує екологічна катастрофа. Ворог хотів зруйнувати ще й енергетичну інфраструктуру, щоб страждання тих, хто в тилу, помножилися. Але, дяка Богу, наші енергетики змогли героїчно витримати всі атаки і постійно працюють над відновленням мереж. Ми покликані допомогти їм, раціонально використовуючи електроенергію. Проаналізуймо: чи робимо достатньо, щоб тримати цей енергетичний фронт, чи замінили лампочки на енергоефективні, чи вимикаємо електроприлади, коли ними не користуємося, чи економимо воду завдяки аераторам для кранів? Здається, це прості й зрозумілі речі, проте їх дотримання наближає нашу спільну Перемогу. Кожен з нас може усвідомити себе співтворцем, котрий цей світ доглядає, робить його кращим, творить, а не руйнує. Ми вже знаємо, що така переміна приходить через конкретні кроки, про які нагадує папа Франциск в енцикліці «Laudato Si», наш Блаженніший Святослав у заповідях екологічного декалогу… Немає нічого неможливого; навпаки, жити так є для людини природніше, просто не слід забувати, ким є я і Хто є Бог.

Нас очікує Тиждень Страстей Господніх – особливий час роздумів, молитов і правдивого навернення. Не можемо принести гідної подяки чи якось відплатити Ісусу за те, що зробив для нас, за наше спасіння, але можемо зробити бодай те мале, що хоче від нас Господь, – жити й діяти зі щирим серцем, яке дбає про інших, котре хоче зробити світ бодай на краплину кращим, готове співтворити з Богом. Амінь.

Підготував о. Андрій Комар, референт Бюро УГКЦ з питань екології Самбірсько-Дрогобицької єпархії.

Проповідь підготовлена в рамках Великопосної ініціативи «Екологічне навернення для порятунку створіння» 2023 р.