Актуальна тема

Меню

Екологічна проповідь на М’ясопусну неділю

Страшний суд

Богослужінням м’ясопусної неділі Церква запрошує нас вже тут і зараз відчути і пережити всю реальність сцени «страшного суду» як генерального звіту про реалізацію загальнолюдського покликання «порати і доглядати» (Бут 2, 15) Боже створіння.

Сьогоднішня недільна Євангелія дозволяє реально відчути наближення кінця історії спасіння та часу справедливого суду Творця, на порозі якого ми знаходимося і про який вже попереджав Христовий Предтеча: «Гадюче поріддя! Хто вам вказав утікати від настигаючого гніву? Чиніть плоди достойні покаяння… Ба вже і сокира прикладена до кореня дерев: кожне бо дерево, що не приносить доброго плоду, буде зрубане та вкинуте в вогонь» (Лк 3,7). Саме наближення цих майбутніх подій, присутність яких вже сьогодні явно переживаємо, стимулює нас задуматись над нашим сьогоднішнім духовним та морально-етичним станом.

Для того, щоб належно підготуватись до Загального звіту на кінцевому суді та змогти дати відповіді на перелічені у сьогоднішньому Євангелії запитання, нам необхідно відновити у нас самих життя Бога. Побачимо ми, чи не побачимо в потребуючих ближніх та оточуючому них страждаючому світі самого Христа, безпосередньо залежатиме від Його присутності у нас самих.

Щоб стати співучасниками Божого плану спасіння, необхідно усвідомити взаємозв’язок події «Сотворення» та «Спасіння. Наш Спаситель є Творцем всього, що існує і все створіння «стогнучи і страждаючи в тяжких муках» (див. Рим 8, 22) нетерпляче очікує, щоб ми почали ставитись до нього по Божому, відповідно до свого Божого синівства і покликання у Христі.

Цілісне та повноцінне життя у Христі передбачає також відповідальне ставлення до всього створеного у Христі світу. Відповідальність стосовно Божого створіння – природи починається з відмови від всього того, що завдає шкоду та є руйнівним для нашого навколишнього середовища.

Не випадково ця неділя називається М’ясопусною, після неї відмовляємося від вживання м’ясної їжі. Цим самим Церква виражає, що коли в основі події «Сотворення» поставлений наріжним каменем Христос, змінюється принцип життя людини. З поневолювача та насильника, перед яким створіння має «страх і ляк» повстає добрий пастир та господар, який належно опікується Божим домом. Відмовляючись від м’яса ми виявляємо нові тенденції у нашому християнському бутті, які дають нам надію та впевненість в нашому уподібненні до Христа – Доброго Пастиря.

Євангелією про страшний суд, Господь як справедливий Суддя в черговий раз виявляє себе як безмежно милосердного, даючи нам можливість через святу тайну покаяння відкрити свої духовні очі, належним чином усвідомити і реалізувати своє божественне покликання на землі і посісти призначене Отцем місце по Його правиці.

о. Володимир Лось