Актуальна тема

Меню

RESTORIVER — за стійкі до зміни клімату річки і безпеку людей

Відновлення берегів і прибережних зон, яке допомагає річкам протистояти змінам клімату та зберігати воду, має важливе значення як для людей, так і природи в Дунайському регіоні.

Людська діяльність, пов’язана з використанням, контролем та експлуатацією річок і річкових ландшафтів, серйозно порушує їхній екологічний стан і здатність адаптуватися до зміни клімату. Регулювання русел річок, зменшення заплав, забудова прибережних зон встановлення промислових засобів для контролю течії — все це згубно впливає на здатність річкових екосистем утримувати воду та їхній потенціал адаптації до кліматичних змін.

Погодні аномалії в басейні річки Дунай проявляються у вигляді інтенсивніших посух, що, в свою чергу, призводить до нестачі води, а також до лісових і степових пожеж. Країни Дунайського регіону також стикаються з екстремальними періодами повеней і посух, сильними зливами, потужними буревіями та екстремальними тепловими хвилями. Ці екологічні ризики, з якими ми все частіше маємо справу, надзвичайно небезпечні не лише для природи, але й для людей.

Проєкт RESTORIVER спрямований на підвищення здатності річок і їх прибережних зон адаптуватися до змін клімату, що потенційно може знизити ризик посух, повеней і тривалих теплових хвиль. Оскільки ці ризики становлять особливу загрозу для урбанізованих територій (через високу густоту населення та дефіцит зелених зон), проєкт зосереджений на міських і приміських районах у басейні Дунаю.

Основна мета проєкту – сприяти адаптації до змін клімату та управлінню ризиками стихійних лих у Дунайському регіоні, вирішуючи екологічні загрози на транснаціональному рівні з урахуванням екосистемних підходів, таких як природні заходи з утримання води.

Природні заходи з утримання води (Natural Water Retention Measures) — це багатофункціональні способи захисту та управління водними ресурсами, які використовують природні процеси. Вони можуть забезпечити численні переваги, зокрема зниження ризику повеней, покращення якості води, поповнення підземних вод і поліпшення середовищ існування. Цей проєкт зосереджується на шести пілотних територіях у шести країнах, щоб на їхньому прикладі у майбутньому показати, як можна використовувати природоорієнтовані рішення для збереження водних ресурсів. 
 

Проєкт також прагне підвищити обізнаність та навички людей, які живуть біля річок та водно-болотних угідь, щодо зміни клімату. Він також покликаний підвищити обізнаність громадськості про важливість здорових річок та прибережних зон. Крім того, проєкт працює над покращенням планування та координації між різними рівнями влади задля гармонізації їхніх водних і кліматичних політик.

Проєкт RESTORIVER підтримує Програма Interreg Danube Region Programme, яку співфінансує Європейський Союз. Він охоплює 6 країн – Болгарію, Хорватію, Угорщину, Румунію, Сербію, Словаччину та Україну. WWF-Україна також серед партнерів проєкту.

Головна мета проєкту — зробити Дунайський регіон більш зеленим та екологічним.

Джерело: WWF