Україна імплементує нову євродирективу щодо моніторингу вод
Євродиректива встановлює технічні специфікації для хімічного аналізу та моніторингу стану води та актуалізації функцій суб’єктів моніторингу вод Кабінет міністрів України вніс зміни до Порядку здійснення державного моніторингу вод.
Відтепер вітчизняні вимірювальні лабораторії застосовуватимуть практику системи управління якістю відповідно до ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 "Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій".
Цей державний стандарт імплементує Директиву Єврокомісії 2009/90/ЄС. Міжнародний стандарт ДСТУ ISO/ІЕС 17025 встановлює вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій.
Наприкінці 2017 року міжнародні організації стандартизації – ISO та ІЕС оприлюднили нову версію цього стандарту. Вона впроваджена в ЄС як EN ISO/ІЕС 17025:2017, а в Україні як ДСТУ EN ISO/ІЕС 17025:2019. Але його вимоги застосовуються не лише для акредитації випробувальної лабораторії національними агентствами з акредитації, а в основному для організації якісної роботи в самій лабораторії.
У Міндовкілля зазначили, що дотримання акредитаційних вимог вимірювальними лабораторіями забезпечує достовірність, точність та надійність даних моніторингу та реальну інформацію щодо стану водних об’єктів.
У відомстві також нагадали, що запропоновані зміни відповідають євроінтеграційним зобов’язанням у сфері водної політики та сприятимуть впровадженню єдиних з ЄС підходів до оцінки стану вод.
Нагадаємо, що 3 роки тому перша в Україні лабораторія отримала акредитацію відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 у сфері хімічних і фізико-хімічних методів випробувань поверхневих, стічних, підземних вод і ґрунту. Вона знаходиться в Івано-Франківську.
Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України