Актуальна тема

Меню

Папа: кліматична криза вимагає глобальної співпраці та солідарності

У четвер, 16 травня 2024 р., Папа Франциск прийняв на аудієнції членів Папської академії наук і Папської академії соціальних наук, які зібрались в Римі на спільний саміт під назвою «Від кліматичної кризи до кліматичної стійкості». У своєму слові Святіший Отець подякував їм за розроблений документ універсального забезпечення стійкості в подоланні наслідків зміни клімату.

Злочин, який виявляє нерівність

На початку Папа Франциск зазначив, що руйнування довкілля – це злочин проти Бога, який є не лише особистим гріхом, але й охоплює соціальний аспект, серйозно загрожуючи всім людям. Особливо це торкається найбідніших верств населення. «Найбагатші країни, близько одного мільярда людей, утворюють більше половини шкідливих викидів, що затримують тепло. І навпаки, найбідніші три мільярди людей виробляють менше 10%, але несуть 75% втрат, що виникають внаслідок цього, – зауважив Святіший Отець. – На 46 найменш розвинених країн – переважно африканських – припадає лише 1% світових викидів CO2. Натомість 80% цих викидів припадає на країни G20».

Захистити вразливі верстви населення

Папа вказав на те, що спільне дослідження двох Папських академій виявляє трагічну реальність того, що жінки й діти несуть непропорційно великий тягар внаслідок зміни клімату. Попри це, жінки є «потужними агентами стійкості та адаптації», що не можна сказати про дітей, вік яких робить їх «більш вразливими до фізичних і психологічних наслідків зміни клімату». «Відмова діяти швидко, щоб захистити найбільш вразливі верстви населення, які зазнають впливу антропогенної зміни клімату, є серйозною помилкою, – підкреслив він. – Упорядкованому прогресу перешкоджає ненажерлива гонитва за короткостроковими вигодами тих галузей, які забруднюють довкілля, а також дезінформація, яка породжує плутанину і перешкоджає колективним зусиллям, спрямованим на те, щоб змінити цей курс».

Святіший Отець вказав на інші негативні наслідки зміни клімату: загрозу продовольчим й енергетичним системам, вимушене переміщення сімей, а також смерті мільйонів людей щороку внаслідок забруднення повітря.

Розпочати рішучі дій з далекосяжними наслідками

Відтак Папа приєднався до закликів учасників цієї зустрічі, організованої Папськими академіями. «По-перше, потрібен універсальний підхід і швидкі, рішучі дії для внесення змін у політику та процес прийняття рішень. По-друге, ми повинні розвернути криву потепління назад, прагнучи скоротити темпи потепління вдвічі протягом чверті століття. Водночас необхідно продовжувати глобальну декарбонізацію, усуваючи залежність від викопного палива. По-третє, велика кількість вуглекислого газу повинна бути видалена з атмосфери за допомогою екологічного управління, що охоплює кілька поколінь. Це тривала праця, але вона має далекосяжні наслідки, і ми повинні взятися за неї всі разом, – наголосив Святіший Отець. – І в цьому прагненні природа є нашим вірним союзником, надаючи нам свої сили, природні регенеративні сили».

Нова фінансова архітектура для підтримки інших країн

Святіший Отець зауважив, що кліматична криза вимагає симфонії глобальної співпраці та солідарності. «Завдяки скороченню викидів, навчанню відповідних стилів життя, інноваційному фінансуванню та використанню перевірених природоорієнтованих рішень, ми зміцнюємо стійкість, зокрема, стійкість до посухи», – сказав він.

Останній заклик Папи стосувався потреби розробити нову фінансову архітектуру для задоволення потреб країн Глобального Півдня та острівних держав, які серйозно постраждали від кліматичних катастроф. «Реструктуризація та списання боргів, а також розробка до 2025 року нової глобальної фінансової хартії, яка визнає своєрідний “екологічний борг”, можуть стати суттєвою допомогою у пом'якшенні наслідків зміни клімату», – зазначив Папа, додаючи про потребу діяти невідкладно, зі співчуттям і рішучістю, «тому що ставки не можуть бути вже більшими».

Джерело: VATICAN NEWS