Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Чи призведе зміна клімату до ще більших затоплень?

Зміна клімату може вплинути на висотні струмові течії (швидкі та вузькі повітряні течії в атмосфері деяких планет, також Землі) сильніше, ніж очікували вчені, й спричинити ще більші затоплення. Оскільки у теплому повітрі більше вологи, зміна клімату стпричиняє потужніші зливи. А це означає ризик затоплень, який, однак, буде різним у різних регіонах і залежатиме від місцевих змін клімату, що наразі важко передбачити напевно.

Затоплення можуть бути викликані або надлишковими опадами, що призводять до підвищення рівня поверхневих вод, або штормовим нагоном води, що підіймає рівень моря. Людська діяльність може підвищити ризик: наприклад, заливання асфальтом місць, де раніше буяли рослини, знижує здатність ґрунту всотувати воду, що сприяє її швидшому накопиченню. Прийняття таких рішень, як, скажімо, зводити будинки в долинах затоплення або розміщувати житлові фургони біля моря, також може підвищити незахищеність людей від затоплень. Екстремальні погодні умови зазвичай пов'язані із незвичайними («аномальними») типами циркуляції атмосфери. За нормальних умов ці типи час від часу змінюються, що призводить до погодних змін. Наприклад, певна висотна струмова течія в Північній Атлантиці приносить шторми й ливні; коли вона минає, погода стає стабільнішою й сухішою. Надлишкові опади виникають тоді, коли атмосфера «застряє» на одному типові циркуляції, спричиняючи вологу погоду в одному регіоні на довший період. У такому випадку басейни підземних вод і ґрунт переповнюються водою – і виникають затоплення, бо надлишкова вода стікає поверхнею землі. Наприклад, затоплення в Пакистані 2010 р. були спричинені незвичним типом циркуляції, що також «допоміг» настати періоду аномальної спеки й пожежам в Росії того ж року.

Як зміна клімату впливає на ці фактори? Атмосфера може утримувати більше води, але зміна клімату може також вилитися у зміни в масштабних циркуляційних процесах – наприклад, у циркуляції атмосфери, що ускладнить можливість передбачити погодні зміни шляхом моделювання. Недавні результати роботи із ультрасучасними кліматичними моделями продемонстрували підвищення вірогідності того, що зміна клімату може вплинути на типи циркуляції сильніше, ніж раніше думали вчені, а отже – і на можливість затоплень. Однак такі передбачення ще залишаються неточними. Ливневі паводки також можуть почастішати, бо ж, за передбаченнями, екстремальні опади стануть ще сильнішими.

На ризик затоплення прибережних областей впливає частота й інтенсивність штормів, а також місцевий рівень моря. Хоча в більшості регіонів неможливо точно передбачити залежність зміни клімату від рівня моря, можемо з впевненістю стверджувати, що рівень моря підвищується, і це вплине на ризик затоплення прибережних зон. Однак коефіцієт підвищення рівня моря залежить від регіону, тому кінцевий загальний рівень передбачити дуже важко.

Джерело: КліматІнфо