Метан – прискорювач глобального потепління
Величезні об'єми метану, поховані під шаром вічної мерзлоти поступово вириваються на поверхню.
Вчені виявили на дні Північного Льодовитого океану великий витік метану, який піднімається в атмосферу в районі танення льодів.
Виділення великої кількості газу в районі арктичних льодовиків може спровокувати помітні зміни світового клімату.
За словами учасника дослідження Еріка Корта, коли вони з колегами пролітали на вертольоті над ділянками, повністю укритими кригою, вони не помічали витоків метану. Але під час прольоту над місцями, де лід танув або де є розломи, вони зафіксували високий рівень вмісту метану. Така висока концентрація цього газу на півночі стала для вчених повною несподіванкою.
Метан у 70 разів більш шкідливий для клімату, ніж вуглекислий газ, тому вчені побоюються, що в районі арктичних льодів може підвищитися температура, що, в свою чергу, негативно позначиться на кліматі планети.
Варто зазначити, що ще два роки тому російські вчені виявили, що Східно-Сибірський арктичний шельф є найбільшим джерелом метану.
Дослідження вмісту метану в воді і повітрі моря Лаптєвих і Східно-Сибірського моря фахівцями з Тихоокеанського океанологічного інституту Далекосхідного відділення РАН показали, що ці області є найбільш активними джерелами метану: їхня емісія порівнянна з емісією решти Світового океану.
Процес відбувається через танення підводної вічної мерзлоти, причому обсяги похованого під нею метану настільки великі, що при прориві шару мерзлоти концентрація метану в атмосфері може разом збільшитися у багато разів, що призведе до непередбачуваних, дуже різких змін клімату Землі.
Залишається неясним, чи стало це джерело викидів метану в атмосферу активним лише недавно, або воно існувало і раніше, але було невідоме. Палеокліматичні дані вказали на те, що концентрація метану в атмосфері змінюється зі зміною льодовикових і міжльодовикових періодів. Зараз Земля переживає один з таких періодів.
Концентрація метану в атмосфері над Арктикою на часі приблизно в три рази перевищує звичайні рівні міжльодовикових періодів і вище рівня останніх 400 000 років, стверджувала два роки тому керівник дослідження Наталія Шахова. Концентрації над арктичним шельфом Східного Сибіру ще вище.
Джерело: ТСН