Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Озонова дира: реальна загроза для планети?

Чи “видужає” наша планета? Зараз ми знаємо, що за останні кілька років значно зменшилась інтенсивність ультрафіолетового випромінювання: озоновий прошарок над Європою збільшився, а сонячне випромінювання стало менш агресивним. Але що саме це означає? 

Гарна новина

Вже понад 20 років так звані вуглеводневі сполуки фтору та хлору заборонено, і це має певні позитивні результати, які підтверджують науковці. Група вчених провела дослідження у Європі, Канаді та Японії, під час якого було виміряно інтенсивність ультрафіолетового випромінювання, і довела, що за останні кілька років воно значно зменшилося. Під час дослідів фахівці намагалися враховувати інші фактори, котрі впливають на випромінювання. Вони довели, що людська діяльність не лише впливає на озоновий шар, але й що цей вплив — найбільший. Окрім того, такі природні катаклізми, як, наприклад, виверження вулкану Пінатубо на Філіппінах в 1990-х рр., завдали значної шкоди озоновому шару.

Погана новина

Як тільки озонова діра зменшується в одній частині планети, в іншій — захисний шар озону стає тоншим. Кілька десятиліть вчені спостерігають за озоновою дірою, яка вже є над Антарктикою, а минулого року виявили озонову діру над Арктикою, розмір якої разів у п’ять більший за площу Німеччини. Було з'ясовано, що в цій частині земної кулі захисній шар озону на висоті від 18 до 20 км зменшився приблизно на 80 %. Експерти вважають, що збільшення озонової діри над Арктикою може мати погані наслідки.

Озоновий шар — ...

… це частина стратосфери, котра «фільтрує» значну кількість ультрафіолетового випромінювання Сонця. Ультрафіолетові промені особливо небезпечні для людини, оскільки викликають рак шкіри.

Монреальський протокол — …

… це угода, підписана 1987 року, згідно з якою більшість країн погодилась заборонити використання вуглеводневих сполук фтору та хлору (які раніше застосовували в охолоджувачах та спреях), а також інших шкідливих речовин, котрі негативно впливають на озоновий шар.

Джерело: КліматІнфо