Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Екологічно-духовний декалог туриста

Екологічно-духовний декалог туриста

Карпатський національний природний парк, основними завданнями якого є збереження типових і унікальних природних комплексів, визначних об’єктів живої і неживої природи, забезпечення раціонального використання і розширеного використання природних ресурсів,  уклав оригінальний духовний кодекс туриста під назвою noli nocere! (не нашкодь!). Екологічно-духовний декалог туриста містить наступні заповіді:

1. Єднайся з Богом і природою в молитві. Навколишній світ є тайна божественної присутності, засіб з'єднання з Богом. Пам'ятаймо про свою спорідненість з природою, будучи сотворіннями Божими. Відкриваймо кожне творіння та єднаймося з ним через духовну молитву. Переображуймо світ і підносімо із вдячністю до Творця.

2. Тиша - це мова, з якою говорить з людиною Бог. Уникай крику, голосного співу і к музики і зайвого галасу, що шкодять птахам та диким звірам. Нехай непотрібні речі не перешкоджають нам спогляданню справжньої краси природи і не порушують гармонію довкілля.

3. Не залишай після себе сміття. Не засмічуй навколишнє середовище непотребом. Рештки їжі, папірці, пляшки, консервні бляшанки - не на користь довкіллю. Земля, як і людина, прагне чистоти. Наш егоїзм для природи перетворюється на екологічну катастрофу.

4. Не чини шкоди рослинам. Не ламай гілки, не рубай дерева і кущі, не зривай і не топчи квіти. Ми, люди, покликані до співдії з природою, а не до бездумного розпорядку нею, використовуючи свою творчу здібність тільки на добро, а не на зло. На нас лежить велика відповідальність: залишити цей світ прийдешньому поколінню таким, яким ми його І прийняли, або ж покращеним.

5. Не знищуй тварин. Не виловлюй рибу в недозволених місцях, не руйнуй пташині гнізда, І не вбивай звірів. Кожне живе сотворіння, як і ми, має дар і право на життя. Наше завдання –

не завойовувати, а оберігати і примножувати природу. Щедрість і співчуття очищують людину, наближають її до Бога.

6. Найсмачніша вода – джерельна. Чиста вода – наше багатство. Не каламуть джерела, водойми, ріки, не засмічуй береги. Без води неможливе життя: водні артерії землі живлять світ. Допомагай їм вільно і безперешкодно рухатися у вселенському просторі.

7. Не розкладай багаття в лісі у недозволених місцях. Не кури, не кидай недопалки і сірники де-небудь. Це може викликати пожежу, яку важко загасити. Вогонь у лісі – злочин перед природою і людством. Дотримуйся правил розведення вогнища. Простеж, щоб не залишилися іскри і гарячий попіл. Місце нашого відпочинку повинно бути таким, яким би ми хотіли його застати.

8. Не вживай під час мандрівки алкогольних напоїв. Чарка є причиною нещасних випадків, неадекватної поведінки, порушує координацію рухів. Настрій туриста повинен піднімати не хмільний напій, який затуманює розум і притуплює свідомість, але приємні враження та емоції від побаченого.

9. Не роби надписи на об'єктах природи. Вирізування будь-яких надписів на деревах, і стінах будинків, скелях - брак культури, виховання особи. Найкращою згадкою для наступних мандрівників є недоторканість пам'яток природи та чистота довкілля. Пам'ятай: все, що тебе оточує, - справа діл Божих, а не людська приватна власність.

10. Люби, шануй та охороняй природу. Природа священна. Вона є основою нашої життєдіяльності. Люблячи природу, ми любимо Бога-Творця Всесвіту. Володіння природою – це панування смиренної любові, співчуття, самопожертви. Наше місце – всередині природи, а не поза нею. Світ є не лише даром, а й завданням. Багато чого залежить від нашої допомоги природи, – це може продовжити вік довкіллю. Неси добро в світ, і воно вернеться тобі і нащадкам в стократ. А винагородою буде справжнє духовне збагачення.

Любіть природу, і вона, розкриваючи дивовижні таємниці, озветься у вашій душі

радістю буття!

 

Завантажити екологічно-духовний декалог туриста