Гравітаційні лампи допоможуть освітити будинки без електрифікації
Може здатися, що це якось пов'язано з алхімією, але насправді все не так: інженери створили новий освітлювальний прилад, в якому для отримання електрики використовується гравітація.
«Гравітаційна лампа» – дітище лондонських винахідників Джима Рівза і Мартіна Ріддіфорда. В їх пристрої використовується нескладна система важелів і вантажів для приведення в рух мініатюрного електричного генератора. Новий девайс покликаний допомогти 1,3 мільярдам людей, що живуть у віддалених і бідних регіонах без розвиненої електромережі.
За словами авторів проекту, кожна п'ята людина на землі не має доступу до електрики. Для сімей, які живуть всього на пару доларів в день, витрати на гас обходяться в 30% від усього бюджету, що дуже б'є по кишені і так небагатих людей. Не зважаючи на це, гасові лампи популярні в багатьох куточках планети, як єдине джерело нічного освітлення. Крім того, вони небезпечні через відкрите полум'я і виділення гару.
Для живлення генератора в лампі GravityLight (на малюнку вище) використовується спеціальний гак, на який вішається мішок з вантажем. Його маса і сила тяжіння здатні виробити близько однієї десятої вата, чого достатньо для живлення звичайної LED-лампи і двох невеликих світлодіодів. Залежно від висоти, на яку піднято вантаж, пристрій здатний освітлювати приміщення протягом 20 – 30 хвилин, після чого вантаж знову буде потрібно підняти за допомогою перемотувального шнура.
GravityLight дозволяє замінити застарілі гасові лампи нешкідливими і ефективними девайсами. У комплект входить сам генератор, дві світлодіодні лампи і пакет для вантажу. Баласт масою до 12 кг піднімається на висоту 1,8 м і здатний живити лампочки протягом півгодини. В його ролі можуть послужити прості камені або пісок. На відміну ламп на сонячних батареях (які також використовуються у віддалених регіонах без централізованих мереж), сила тяжіння жевріє з настанням ночі.
Команда проекту вже протестувала прототип нового пристрою в 1300 будинках в 27 країнах світу. Зараз її учасники будують фабрику в Кенії для виробництва генераторів GravityLight і допоміжних світлодіодних ламп SatLights, що працюють від нього.
Розробники провели успішну кампанію на Indiegogo і зібрали кошти для виробництва гравітаційних світильників другого покоління, які вимагають використання вантажу меншої маси і довше працюють на одному заряді. Також їм належить попрацювати над зниженням ціни лампи – зараз вона обходиться, приблизно, в 70 доларів.
Джерело: ЭкоТехника