Актуальна тема

Меню

Екологічні прогнози

Війна і зміна клімату

Вплив війни на клімат може бути суттєвим, але його масштаби, звичайно, залежать від інтенсивності бойових дій та їхньої тривалості. В короткостроковій перспективі, війна може призвести до значних локальних змін в якості повітря і води, а також в землекористуванні (сільське чи присадибне господарство, туризм). В довгостроковій перспективі, ці зміни можуть мати ширші наслідки для клімату, особливо якщо війна триває протягом тривалого часу або охоплює великі території.

Отже, війна може мати значний вплив на клімат з кількох причин. Розглянемо основні аспекти.

Вибухи та пожежі під час війни викидають в атмосферне повітря велику кількість забруднювальних речовин, таких як сажа, дим, токсичні гази (включаючи діоксини, фурани, оксиди азоту та сірки). Це погіршує якість повітря, збільшує рівень забруднювальних часток, що може негативно вплинути на здоров’я людей та клімат. Інший фактор – руйнування промислових об’єктів, таких як нафтові й хімічні підприємства. Обстріли таких об’єктів призводять до витоків небезпечних хімічних речовин, які потрапляють в атмосферу.

Воєнні дії неминуче також призводять до знищення лісів та іншої рослинності на окремих територіях. Це зменшує здатність рослин поглинати вуглекислий газ (CO₂). Цей факт сприяє підвищенню концентрації парникових газів в атмосфері. Крім цього внаслідок знищення рослинності відбувається ерозія ґрунту. Відтак його верхній шар не буде утримувати вуглець, або як мінімум погіршить його здатність це робити.

Воєнні дії можуть спричинити викиди великих обсягів CO₂ через спалювання пального і використання техніки. Крім того, знищення сільськогосподарських угідь і лісів може збільшити викиди метану (CH₄) через розкладання органічних матеріалів.

Руйнування водопостачальних систем і промислових об’єктів призводить до забруднення річок, озер і ґрунтових вод. Поступово порушується гідрологічний баланс і це впливає на кліматичні умови через зміну водного балансу.

Руйнування електростанцій та інших енергетичних об’єктів може змусити країни використовувати менш екологічні джерела енергії або змінювати способи енергоспоживання, наприклад, використання великої кількості нафтопродуктів (для генераторів). Це своєю чергою також може призвести до суттєвого збільшення викидів парникових газів.

Війна може призвести до масштабних лісових пожеж, які викидають величезну кількість CO₂ в атмосферу та, отже можуть мати тривалі кліматичні наслідки. Воєнні дії, які ведуть до знищення великих площ лісів або інших рослинних покривів, можуть змінити альбедо (відбивну здатність поверхні Землі), а це впливає на локальні та глобальні кліматичні умови.

Що можна зробити для зменшення впливу воєнних дій на зміни клімату?

На жаль, під час війни мало що можна зробити. Тільки після – відновлювати природні ресурси, екосистеми, довоєнний природний баланс, включаючи лісовідновлення й очищення забруднених територій.

Під час воєнних дій важливо моніторити та оцінювати екологічні наслідки війни, щоб розробити чи використовувати, якщо вони є у наявності, ефективні подальші стратегії для відновлення довкілля і пом’якшення впливу війни на клімат.

Екологія. Право. Людина