Актуальна тема

Меню

Списки найнебезпечніших і найчистіших продуктів у 2020 році

Щороку організація Environmental Working Group публікує список найбрудніших і найчистіших овочів і фруктів. Критерієм є вміст у плодах пестицидів.

Навіть найправильніша їжа, зокрема овочі та фрукти, на ділі може згубно впливати на наше здоров’я. Уся справа в пестицидах, які містяться в плодах після обробки врожаю проти шкідників, пише НВ.

Звичайно, у боротьбі з комахами, бур’янами, цвіллю та іншими шкідниками пестициди працюють чудово, але в той же час вони можуть не гірше розправитися і з нашим здоров’ям: постійні контакти з цими хімічними речовинами викликають онкологічні та ендокринні захворювання, хвороби Альцгеймера і Паркінсона, порушення розвитку та стерильність.

Саме тому останнім часом, окрім інших причин, такими популярними стали органічні продукти, у процесі вирощування яких не використовуються ніякі хімікати.

Щоб максимально убезпечити жителів планети, Environmental Working Group, некомерційна організація, що працює над захистом здоров’я людини та навколишнього середовища, на основі тестів Міністерства сільського господарства США щорічно публікує список «Брудна дюжина» і «Чиста п’ятнадцятка». Ці переліки показують, у вирощуванні яких продуктів пестициди використовуються частіше та рідше.

Список призначений для того, щоб допомогти споживачам визначити, які фрукти й овочі найбільш безпечні для споживання.

Брудна дюжина 2020

 1. Полуниця
 2. Шпинат
 3. Кейл
 4. Нектарини
 5. Яблука
 6. Виноград
 7. Персики
 8. Вишні
 9. Груші
 10. Томати
 11. Селера
 12. Картопля

Чиста п’ятнадцятка 2020

 1. Авокадо
 2. Кукурудза
 3. Ананас
 4. Цибуля
 5. Папайя
 6. Горошок
 7. Баклажан
 8. Спаржа аспарагус
 9. Кольорова капуста
 10. Мускатна диня
 11. Брокколі
 12. Гриби
 13. Капуста
 14. Диня
 15. Ківі

Деякі експерти харчових технологій стверджують, що цим списком слід повністю знехтувати, адже він може відлякати споживачів від здорової в інших аспектах продукції. Адже далеко не кожен може дозволити собі харчуватися виключно органічними фруктами й овочами.

До того ж варто враховувати, що тести на вміст пестицидів EWG проводять тільки в США, а тому списки найбільш небезпечних і найбільш чистих продуктів можуть бути не до кінця достовірними для України. Хоча на конференції ООН від 2017 року в число найбільш забруднених пестицидами фруктів і овочів на території всієї планети увійшли ті ж полуниця, яблука та виноград.

До того ж в нашій країні контроль за використанням пестицидів під час вирощування продуктів є дуже слабким, незважаючи на досить докладний закон про агрохімікати. Тому малоймовірно, що картина забруднення продуктів в Україні буде кращою чи принципово відмінною від американської.

У будь-якому випадку, ці списки – не інструкція до дії, а лише інформування, а слідувати підказкам EWG чи ні – справа кожного окремого споживача.