Будинок під сонцем
Група новосибірських вчених побудувала екобудинок ХХI століття. У ньому немає ні печей, ні батарей опалення. Будинок спроектований так, що обігріває сам себе
Концепція екобудинку виникла в США в 70-і роки, в період енергетичної кризи, ставши сьогодні в усьому світі суперпопулярною і модною. В архітектурі і дизайні з'явилася навіть особлива термінологія – sustainable architecture, ecohome, біокліматичний дизайн.
У Росії про екобудинки задумалися тоді, коли найбільш забезпечена частина населення мегаполісів почали мігрувати в передмістя. На думку архітекторів і екологів, саме заможні передмістя найбільших міст і повинні стати тим полігоном, на якому будуть відпрацьовуватися комерційні проекти екожитла. На думку фахівців ринку нерухомості, за екобудинками велике майбутнє, оскільки в даному випадку фактори екологічної та комерційної доцільності йдуть поруч. У Росії проблемою екобудинку займаються окремі ентузіасти, серед яких і вчені Новосибірського Академмістечка, що підготували програму "екопоселення XXI століття". Програма складається з п'яти етапів і розрахована на 20 років.Перший етап – організаційний – включає в себе створення експериментальних екобудинків, екобудинків-лабораторій. Вони будуть призначені для "обкатки" будівельних конструкцій, матеріалів та інженерного обладнання нового покоління.
Другий етап – пілотний – передбачає створення до 2005 року зразків екобудинку з автономним інженерним обладнанням і першого екопоселення.
На третьому етапі – технологічному – також до 2005 року має бути запущене місцеве виробництво інженерного обладнання та комплектуючих елементів для екобудинку. Активне будівництво і передача технологій в інші регіони планується здійснити на четвертому – будівельному етапі в період з 2005 по 2010 рік.
Нарешті, заключний, п'ятий етап, розрахований на 2010-2020 роки, буде спрямований виключно на впровадження технології в інші регіони Росії.
Кореспонденти "Итогов" побували в передмісті Новосибірського Академмістечка, де планується звести ціле екологічне поселення. Нам продемонстрували один з уже побудованих експериментальних Екобудинків. Зовні будинок виглядає невеликим. Однак, коли ми опинилися всередині, з'ясувалося, що в ньому три поверхи, а його загальна площа становить 150 кв. м. Справа в тому, що перший поверх заглиблений в ґрунт для більшого теплозахисту конструкції. І дійсно, коли потрапляєш в будинок з морозу, відразу відчуваєш, наскільки в ньому тепло.
Внутрішній простір будинку сплановано так: на першому поверсі знаходяться гараж, кухня, туалет, ванна з сауною, на другому – простора вітальня з каміном, правда, камін, зі слів господарів, вони розпалюють рідко, "і без того в будинку жарко", третій поверх господарі відвели під гостьові кімнати, майстерню і зимовий сад із складаним балконом.
Екодім – це енергоефективне житло з незалежними системами життєзабезпечення і регенерацією відходів. "Екодім повинен мати в шість разів кращу теплоізоляцію, ніж звичні для нас будинки, – розповідає ідеолог проекту кандидат фізико-математичних наук Ігор Огородніков. – Головне в будинку – теплоізоляція. Вона повинна добре зберігати тепло, бути міцною і довговічною, а тому будувати його необхідно з матеріалів, які б максимально знизили тепловтрати. Для цих цілей в стінах встановлюються внутрішні екологічно чисті акумулятори тепла – панелі з соломи, очерету або лляної костри". Теплоізоляція будинку вимагає установки потужної вентиляційної системи. А щоб вона не витісняла з будинку тепло, було вирішено застосувати метод рекуперації: тепле повітря, яке виходить, за допомогою теплообмінника нагріває холодне повітря, яке входить. В результаті для обігріву будинку площею 200 кв. м в найбільш холодний час року достатньо всього 4,5 кВт тепла. Двигун внутрішнього згоряння з електрогенератором потужністю 2 кВт може повністю забезпечити будинок тепловою та електричною енергією. Якщо таким чином утеплити будинок, то йому вже не буде потрібна система опалення та теплорозводка по контуру у вигляді водних батарей. Повітряного опалення, вважають автори проекту, буде цілком достатньо.
В якості основного джерела енергії для обслуговування екобудинку вчені пропонують використовувати енергію сонця. Конструкція повітряного сонячного колектора дуже проста: на даху будинку встановлюється теплоізольована ємність, закрита зверху склом або іншим прозорим матеріалом, яка і накопичує сонячне тепло. Електрику можна отримувати від спеціальної сонячної електричної установки, яка складається з сонячних і акумуляторних батарей, перетворювача постійного струму в змінний. Сонячні батареї здатні виробляти електрику навіть у хмарну погоду.
Гарячу воду в Екобудинку отримують за допомогою термосифонів. У даному випадку вчені застосували механізм природної конвекції, яка виникає за рахунок того, що нагріта в сонячному колекторі тепла вода легше холодної. Нагріта вода піднімається в бак-акумулятор, який розташовується вище колектора, і надходить у будинок. Приблизна вартість одного квадратного метру екобудинку складає близько восьми тисяч рублів. Проект "Екодім" був рекомендований урядом РФ для включення в програму співпраці Держбуду РФ та Центру ООН по населеним пунктам (Habitat) і в Федеральну цільову програму "Свій дім". Був виконаний проект "Розвиток енергоефективного екологічного житлового будівництва в Сибіру", в рамках якого розроблена концепція екобудинку для сибірських умов, підібрані міні-технології виробництва будівельних матеріалів з місцевої сировини.
Проект представлявся у Відні на симпозіумі "Житло та навколишнє середовище", де був рекомендований для подальшого розвитку. Базовий проект екобудинку заслужив позитивну рецензію Главекспертизи Росії при Держбуді РФ. В даний час отримана федеральна ліцензія на провадження професійної діяльності у галузі проектування та будівництва.
Джерело: Екобудівництво