Актуальна тема

Меню

Звернення від Всесвітнього фонду природи WWF Україна до органів місцевої влади західних областей та Міністерства внутрішніх справ України

стосовно необхідності посилення заходів з контролю штучних палів в умовах війни та притягнення порушників до адміністративної відповідальності

Звертаємося до Вас, як представництво найбільшої природоохоронної організації світу, з проханням докласти зусиль із попередження штучних палів в умовах війни, що є грубим порушенням правил пожежної безпеки та може розцінюватися як диверсія проти громадян України. Зауважимо, що саме із спалювання стерні на полях та сухої рослинності починається більшість лісових пожеж та пожеж на торфовищах. Відповідно до статті 27 Закону України «Про рослинний світ, статті 39 Закону України «Про тваринний світ», статей 89, 90 і 110 Водного кодексу України, статей 61, 62 та 96 Земельного кодексу України випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється відповідно до порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з порядком випалювання сухої рослинності та її залишків, затвердженого Наказом Міндовкілля № 541 від 12.08.2021 випалювання залишків сухої рослинності допускається лише у таких випадках: для приготування їжі (у печі, на мангалі чи за допомогою іншого обладнання), обігріву оселі (дрова, хмиз, брикети); у традиційно-культурних цілях (багаття на Івана Купала, тощо). Таке випалювання здійснюється за попереднім узгодженням місця та часу з місцевими органами самоврядування.

Прикро, що водночас на загальнодоступних платформах з моніторингу пожеж (https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#t:adv;d:7days;@27.2,48.5,8z) можна спостерігати виникнення пожеж у регіонах, які знаходяться в мирних умовах. Це є свідченням активізації неконтрольованих навмисних штучних палів сухої трави, стерні, лісосмуг та інших територій вкритих природною або штучно насадженою рослинністю і підкріплюється висвітленням подібних випадків у офіційних ЗМІ. В результаті цих дій відбувається ряд загальновідомих екологічних порушень (викиди продуктів згоряння в атмосферу, значне зниження родючості ґрунту через вигорання органіки, ерозія ґрунтів, знищення популяцій видів флори та фауни тощо), а також гасіння пожеж потребують залучення відповідних фахівців, протипожежної техніки, паливо-мастильних матеріалів, обсяг і доступ до яких в умовах війни є обмеженими.

Особливо важливим є проведення попереджувальних заходів у регіонах, де відбуваються активні військові дії і ліси забруднюються боєприпасами, і реагування та гасіння лісових пожеж стає неможливим, оскільки це прямо загрожує життю працівників відповідних служб та матеріально-технічній базі. У таких умовах виникає небезпека перекидання пожеж із лісових масивів на населені пункти, що підвищує ризики для життя населення, частина з якого вже перебуває в умовах гуманітарної кризи.

Окрім того, порушення Пожежного законодавства України із застосуванням навмисних палів у західних та центральних регіонах України спричиняють негативний вплив на психологічний та моральний стан внутрішньо переміщених осіб, що нещодавно покинули зони бойових дій.

Зважаючи на прогнозовані метеорологічні умови - підвищення температур, нестача опадів - і відповідне зростання пожежної небезпеки за умов погоди, необхідно вжити невідкладних заходів щодо попередження палів, формування механізмів виявлення і локалізації пожеж та інформування населення й відповідного покарання за вчинення правопорушень.

У зв´язку з вищенаведеним просимо Вас звернутись до голів районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та уповноважених структурних підрозділів ОДА із дорученням провести активні профілактичні заходи проти штучних палів та інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення та керівників агропідприємств з цієї проблеми. Особливо просимо посилити заходи з контролю та притягнення порушників до адміністративної відповідальності.

Станом на 31 березня 2022 року в Україні було зафіксовано 1698 осередків пожеж за даними SaveEcoBot та FIRMS. На мапі чітко видно, що пожежі відбуваються не лише у зоні бойових дій. Значна кількість пожеж у західних областях України свідчить про активізацію неконтрольованих навмисних підпалів сухої рослинності.

WWF-Україна