Меню

Вуглецева нейтральність: що це і чому вона важлива

Влада цілого ряду країн недавно оголосили про те, що збираються в найближчі десятиліття досягти «вуглецевої нейтральності» або «нульового рівня викидів». Це необхідно зробити для того, щоб уповільнити процес зміни клімату і врятувати планету і її мешканців від загибелі, пишуть Новости ООН.

Що таке вуглецева нейтральність і чому вона важлива?

«Вуглецева нейтральність» або «нульовий рівень викидів» зовсім не означає їх повної відсутності. Ці терміни всього лише говорять про те, що обсяги емісій вуглекислого газу не перевищують його обсягів, що поглинаються океанами і лісами.

У 2015 році на Саміт в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку представники абсолютної більшості країн підписали Паризьку угоду з клімату. Головне закріплене в цій угоді завдання – домогтися того, щоб середня глобальна температура не перевищила доіндустріальний показник (тобто показник, зареєстрований в другій половині XIX століття) більш ніж на 1,5 градуса Цельсія. В іншому випадку мешканцям планети загрожує загибель.

Для того, щоб уповільнити процес глобального потепління, необхідно значно скоротити обсяги викидів парникових газів в атмосферу. Саме тому багато країн зараз заявляють про намір домогтися нульових викидів.

Як домогтися вуглецевої нейтральності?

В даний час у людства вже є технології, які дозволять скоротити викиди вуглекислого газу до нуля. Основне завдання – поступово замінити викопні види палива, такі, наприклад, як вугілля чи нафту, на поновлювані, «чисті» джерела енергії. Це енергія вітру, сонця і океану.

Вже зараз у багатьох країнах випускають гібридні машини і автобуси, електромобілі, на будівлях встановлюють сонячні батареї, офісний простір створюють з розрахунком на природне денне освітлення.

Певну роль в скороченні емісій можуть зіграти і споживачі. Наприклад, можна їсти менше м'яса: побічним продуктом його виробництва є парниковий газ метан.

Також дуже важливо захищати навколишнє середовище, в тому числі Світовий океан і ліси, які поглинають значні обсяги CO2 та інших парникових газів.

На кому лежить основна відповідальність за скорочення шкідливих викидів?

Звичайно, пересічні громадяни і власники підприємств повинні брати активну участь в боротьбі зі зміною клімату. Кожен може змінити свої звички, спосіб життя, зробити вибір на користь «зелених» технологій.

Однак головну роль тут відіграють державні влади. Саме їм належить прийняти рішення і закони, які дозволять суттєво знизити обсяги викидів парникових газів. Саме держави, які підписали Паризьку угоду, несуть відповідальність за її виконання.

Тому в ООН вітали той факт, що держави, на які припадає 65 відсотків усіх шкідливих викидів і які представляють 70 відсотків світового ВВП, взяли на себе зобов'язання щодо скорочення емісій до нульового рівня. Серед них – Японія, Південна Корея, Китай і країни Євросоюзу.