Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

5-а Неділя Великого посту

5-а Неділя Великого посту

"Одного разу Ісус, взявши дванадцятьох, почав їм говорити, що з Ним має статися: Оце йдемо в Єрусалим, і Син Чоловічий буде виданий первосвященикам та книжникам, і засудять Його на смерть, і видадуть Його поганам, і насміхатимуться з Нього, і уб’ють, і по трьох днях Він воскресне. Яків та Іван, сини Заведея, підходять до Нього і кажуть Йому: Учителю, хочемо, щоб Ти нам зробив те, чого попросимо. Він їм відповів: Що хочете, щоб я зробив вам? – Дай нам, ті Йому кажуть, щоб ми сиділи один праворуч, другий ліворуч тебе у твоїй славі. Ісус сказав їм: Не знаєте, чого просите. Чи можете пити чашу, яку я п’ю, і христитися хрищенням, яким я хрищуся? Вони Йому відповіли: Можемо. Ісус сказав їм: Чашу, яку я п’ю, питимете, і хрищенням, яким я хрищуся, христитиметесь. Сидіти ж праворуч мене чи ліворуч – не моє дати вам, а кому приготовано. Почули про те десятеро, і обурились на Якова та Івана. Тоді Ісус прикликав їх і сказав їм: Ви знаєте, що ті, яких уважають князями народів, верховодять ними, і їхні вельможі утискають їх. Не так воно хай буде між вами, але хто з-поміж вас хоче стати великим, хай буде вам слугою, і хто з-між вас хоче бути першим, хай буде рабом усіх. Бо Син Чоловічий не прийшов на те, щоб Йому служити, лише щоб служити і віддати своє життя як викуп за багатьох.
(Мр. 47 зач.; 10: 32-45)"

З наближенням повноти часу, Христос попереджає апостолів про свої страждання і хресну смерть, які неминуче торкнуться і самих учнів.
Подібно, в ознаках сучасної екологічної кризи можна відчитати виразне попередження про передчасне знищення людиною природного довкілля, якщо вона не припинить вести безвідповідальний споживацький спосіб життя. Водночас, виснажуючи природні ресурси та завдаючи безповоротну шкоду довкіллю, ми шкодимо самим собі, як істотній складовій частині цілісного організму створеного Богом світу, та наражаємо на небезпеку життя майбутніх поколінь.

Якщо страсті і хресна смерть Спасителя були неминучими, бо такою була воля нашого Отця, то щодо довкілля воля Божа є протилежною – Бог не бажає смерті довкілля, а має щодо нього інший план:

«Оживлене присутністю Духа Святого, створіння є покликане стати «оселею миру» для сім’ї всіх народів. Така ціль осягається у створінні завдяки правдивій свободі людини, поставленої Богом охоронцем створіння. Якщо людина на основі фальшивого розуміння свободи егоїстично зважає лиш на себе, тоді вона згубно діє на створіння. …Лиш тоді, коли людина в світлі Святого Духа ідентифікує себе як Божу дитину в Христі і дивиться на створіння з братнім почуттям, вся вселенна буде згідно з Божим планом визволеною і спасенною» (Катехиза Папи Івана Павла ІІ про теологію Святого Духа на загальній аудієнції у Ватикані, 19 серпня 1998 р.).

Отож, чи дивимось ми на Божі творіння, як на братів наших менших? Чи готові дбайливо служити їм за прикладом Христа? Не забуваймо: «що ті, яких вважають князями народів, верховодять ними, а їхні вельможі утискають їх. Не так воно хай буде між вами, але хто з-між вас хоче стати великим, хай буде вам слугою, і хто з-між вас хоче бути першим, хай буде рабом усіх. Бо й Син Чоловічий прийшов не на те, щоб йому служити, лише щоб служити й віддати своє життя як викуп за багатьох» (Мр. 10: 42-45).

о. Іван СОХАН

Екологічний дороговказ на піст

Екологічний дороговказ на окремі тижні посту має за мету підказати, як наша християнська відповідальність за довірений Богом світ може і має здійснюватися у нашому повсякденному житті.

Ощадливе прасування

Прасуємо, з думкою про природу!

Споживання та економія електроенергії і коштів при прасуванні суттєво залежить від того, наскільки енергозберігаючою є модель праски, а також наскільки ми володіємо необхідними для енергозбереження знаннями.

Прасуємо все?

Перед початком прасування перевірте і виокреміть речі, які не потребують обов’язкового прасування. Наприклад, багато якісних сорочок чи футболок вистачає просто добре стряхнути, або розгладити рукою.

Зменшуємо втрати тепла

Використовуйте для прасування тепло-рефлектуючі дошки (підставки).

Почерговість

Посортуйте речі відповідно до рекомендованої температури прасування і почніть з найнижчої.

Оптимальна вологість

Якщо прасуємо дуже вологу, або дуже суху білизну, то це вимагає додаткових затрат енергії. Щоб зекономити під час прасування, дуже суху білизну необхідно дещо зволожити.

Оптимальна температура

Прасування при температурі вищій за вказану на виробі – це не тільки марні втрати енергії і зайва шкода довкіллю, але й може призвести до псування самої речі, яку прасуємо.

Оптимальна швидкість

Хто прасує дуже повільно, витрачає значно більше електроенергії, ніж той, хто робить це у дещо швидшому темпі.

Залишкове тепло

Дрібні речі (як, наприклад, носова хусточка) можна прасувати, використовуючи залишкове тепло, тобто вже вимкнутою праскою.

Терморегулятор

Праски мають бути обладнанні пристроєм автоматичного регулювання температури. При цьому витрати електроенергії до 20% менші, ніж у прасках без регулятора.

Будьте уважні!

Пам’ятайте, що увімкнута праска, забута чи залишена на деякий час без нагляду, попри «холості» витрати електроструму є частою причиною виникнення пожеж!

 

Хімія в домі?

Знову до природи

Засоби для миття та чистки часто містять токсичні речовини. Згадайте, що можна використовувати їхні природні замінники – харчову соду, оцет та воду.
Користуйтеся «бабусиними рецептами» для виведення плям, чищення сантехніки, відбілювання білизни тощо.

Аерозолі

Не купуйте аерозольні засоби, до складу яких входять хлорфторвуглеводні (СЕС), які призводять до руйнування озонового шару атмосфери. Кожен втрачений відсоток озону в атмосфері планети спричиняє близько 150 тисяч додаткових випадків втрати зору через захворювання на катаракту і зростання кількості ракових захворювань шкіри більше ніж на 2%.

Засоби для прання

Намагайтесь купувати порошки, що не містять фосфатів та інших шкідливих для здоров’я домішок.

Не перевищуйте вказаних на упаковці доз. Будьте певні: виробники не зацікавлені рекомендувати менше споживати свою продукцію, швидше – навпаки ...

Фарби та лаки

Купуючи лаки або фарби для ремонту, завжди звертайте увагу на написі «тільки для зовнішніх робіт» або «для внутрішніх робіт». У приміщенні можна використовувати матеріали тільки для внутрішніх робіт.

  • Надавайте перевагу фарбам на водній основі. Вони, як правило, менш токсичні.
  • Надавайте перевагу фарбам та розчинникам, що не містять летких органічних речовин та свинцю. Ці речовини шкодять здоров’ю.
  • Більш доцільно, як з погляду екології, так і здоров’я, замість фарбування проводити побілку стін помешкання вапняним розчином.

ДСП

Велика частина сучасних меблів виготовляється з деревинно-стружкових плит (ДСП), що містять карбамідформальдегідні, або фенолформальдегідні смоли. З цих плит можуть виділятися такі шкідливі речовини, як формальдегід і фенол.
Особливо небезпечним є формальдегід – безбарвний газ з різким запахом, який подразливо діє на слизові оболонки очей, носа, гортані, а його високі концентрації здатні викликати напади астми. Формальдегід офіційно визнаний канцерогеном, тобто речовиною, здатною викликати ракові захворювання.

  • ДСП здатне виділяти формальдегіди понад 10 років.
  • Особливо сильно меблі з ДСП забруднюють атмосферу помешкання протягом перших півтора року. В цей час необхідно частіше провітрювати приміщення.
  • Якщо ви не можете відмовитися від використання меблів з ДСП, при покупці обов’язково вимагайте сертифікат їх якості (гігієнічний сертифікат).
  • Зверніть увагу на якість обробки, а саме: перевірте, чи добре зафарбовані або обклеєні ламінатом торцеві поверхні панелей. Небезпечними можуть бути також механічні пошкодження поверхні ДСП.
  • Для безпеки необхідно обов’язково ізолювати відкриті ділянки.

ПВХ

Уникайте виробів із вельми поширеного пластику – полівінілхлориду (ПВХ). Спектр його застосування дуже широкий – від лінолеуму та вінілових шпалер до різних видів упаковок (в тому числі і для харчових продуктів) та пластмасових іграшок (від ляльок до дитячих зубних кілець).

При виготовленні та утилізації ПВХ в навколишнє середовище виділяється велика кількість високотоксичних і канцерогенних речовин.
Щоб ПВХ був еластичнішим, в нього часто додають так звані пластифікатори – фталати або ефіри фталатів, попадання яких в організм може викликати ураження печінки і нирок, зниження захисних властивостей організму, безпліддя та ракові захворювання.

Азбест

Уникайте використання азбесту та матеріалів, що його містять, наприклад, шиферу. Азбест має ракотворчу дію.

Ртуть

Віддавайте перевагу електронним (цифровим) приладам, які вимірюють температуру тіла, оскільки забруднення приміщення при пошкодженні ртутного термометра становить вагому небезпеку для здоров’я та життя!


Не отруюй повітря!

В пік весняного і осіннього підпалів опалого листя, сухої трави та інших рослинних залишків повітря в містах, а особливо в селах, перетворюється із ароматного та життєдайного в отруйне та небезпечне для нашого здоров’я і життя.

Шкідливість для здоров’я

При згорянні рослинних решток у повітря вивільняються такі шкідливі для людини та її довкілля сполуки, як окиси азоту, чадний газ, важкі метали та ціла низка інших канцерогенних сполук, найвідомішим представником яких є бензапірен. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини. На присадибних ділянках рослини нерідко обробляють пестицидами, які вивільняються у повітря при згорянні рослинних залишків.

Руйнування довкілля

Окрім безпосередньої загрози для здоров’я людини, спалювання листя, сухої трави і пожнивних залишків призводить до знищення ґрунтоутворюючих мікроорганізмів, виснаження ґрунту та, відповідно, зменшення врожайності.
Попри те, на природних ділянках вогонь знищує насіння і коріння рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів, а інколи і верхні частини їх коріння. Саме із спалювання стерні та соломи на полях починається багато степових та лісових пожеж.

Відповідальність перед законом

Спалювання рослинних решток без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу є протизаконне і тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 грн.) і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1190 грн.) (ст. 77-1).

Що робити?

Найбільш дружнім, по відношенню до довкілля, видом утилізації опалого листя та інших рослинних залишок на присадибних ділянках є компостування.

Володимир Шеремета. Екологічний дороговказ. – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2009. – 160 с.
www.ecoburougcc.org.ua