Актуальна тема

Екологічний декалог

«Ми повинні щодня робити іспит сумління, зокрема екологічний» – Глава УГКЦ

Глава Церкви Блаженніший Святослав почав своє чергове екологічне звернення із заклику, щоб вірні продовжували черпати життєву силу навіть в умовах війни почитаючи нашого Бога Творця і Бога Спасителя у 215-й день війни в Україні.

Цього дня Глава і Отець УГКЦ роздумував над ще однією ключовою істиною духовного життя, яка каже: «Піклуйся про чистоту свого серця, роби регулярний екологічний іспит сумління, щоденно замислюйся над впливом свого життя та діяльності на природу, довкілля і весь створений Богом світ, наш спільний дім – природу» .

«Ми розуміємо, – наголошує Предстоятель, – що все те, що людина носить у своєму серці, впливає не тільки на тих людей, які є поруч, а й на все довкілля, на всесвіт. Святі Отці і Вчителі Церкви говорили, що людина є мікрокосмосом. З одного боку вона є образом Божим у якому віддзеркалюється Божественне і несотворене єство, а з іншого боку, вона наче підсумовує у собі видимі і невидимі сотворені Богом істоти».

Те, що діється з людиною в її серці, каже Блаженніший Святослав, одразу впливає на макрокосмос, на довколишній світ. Тому всі екологічні лиха передусім зароджуються як моральні, духовні катастрофи, які відбуваються в серці людини. Нечисте серце забруднює довкілля, а чисте – дбає про чистоту, про гармонію, про пошану до всього створеного, що Господь Бог дав нам у руки.

«Ми, як християни, повинні кожного дня робити іспит сумління. Це один із найважливіших елементів духовного і аскетичного особистого життя кожної віруючої людини. Зазвичай, ввечері ми завжди роздумуємо над тим, як ми прожили цей день. Дякуємо Богу за все те добре, що могли вчинити за цей день і перепрошуємо Господа за всі гріхи, які вчинили в продовж дня. Цей іспит сумління є необхідним елементом самопізнання людини, а також є необхідною умовою усвідомлення своїх власних сильних і слабких сторін, та є необхідним елементом боротьби з власним гріхом – бо іспит сумління це теж момент стояння у правді перед Божим обличчям. Дуже важливо, під час іспиту сумління, аналізувати не лише наші три види стосунків, які ми маємо на увазі, тобто, відношення до Господа Бога, до себе самого та до свого ближнього. Є важливо, також, аналізувати і четвертий вид стосунків яким є наше відношення до навколишнього світу. І саме ці стосунки, аналіз наших вчинків по відношенню до довкілля, робить наш іспит сумління – екологічним. Тому, ми повинні застановлятися над тим, як моє життя і діяльність впливає на природу і довкілля. Бо коли людина, нищить навколишній світ, то чинить так званий екологічний гріх, який слід усвідомити, з нього каятися і виправлятися», – заохочує духовний лідер.

«Подякуймо Господеві за всі дари, які ми отримали. Перепросімо Його за всі наші гріхи, за все те чим ми могли образити Бога Творця. А також просімо про чистоту наших сердець у стосунках до себе самого, своєї душі і тіла, у стосунках з нашими ближніми, та у нашому відношенні до навколишнього середовища» – закликав всіх вірних Блаженніший Святослав.

Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології