Венедикт XVI запам'ятається як "Зелений Папа"
По завершенні Свого творіння всього всесвіту "узяв Господь Бог чоловіка й осадив його в Едемському саді порати його й доглядати його" (Бут 2, 15). «Зелений Папа» – так багато хто називає Венедикта XVI, адже у свої 85 років він доволі багато говорив і закликав ревніше дбати про землю – як творіння Боже, звертаючись як до католиків, так і до інших християн, та, загалом, людей усіх віросповідань і світоглядів по цілому світі.
Папа підкреслював особливу роль навколишнього середовища – як Божого дару, захист якого у сьогоденні та збереження на майбутнє – наш моральний обов’язок.
13 лютого Католицька коаліція з питань зміни клімату видала бюлетень, де наголошено сповідування Папою Венедиктом багатьох традиційних екологічних вчень Церкви, в т. ч. "дар творіння, природи та універсального призначення створених Богом благ". Вона також згадала про його повчання щодо міжнародного договору з питань клімату та відновлювальних джерел енергії, а також увагу до екологічних біженців.
Девід Клутьє, ад'юнкт-професор богослов'я в університеті Св. Марії (Еммітсбурґ), наголосив, що основою для екологічного світогляду Венедикта XVI є ідея природи – як вираження любові й істини. Розробивши свою «теологію землі», він розглядав екологічний рух як відправну точку для повторної – нової євангелізації світського суспільства.Клутьє сказав, що Церква і суспільство мають дбати про моральні порядки, які панують над нами. «В основі екологічної теології Венедикта це виявляється не лише в стурбованості з приводу фактичного збитку, але і з приводу способу життя, який порушує порядок, даний Богом при створенні світу», – пише Клутьє у статті, представленій на католицькій конференції у Вашингтоні.
Зокрема, Папа Венедикт зосередив свою промову на Всесвітньому дні миру 2010 року на заклику до збереження моралі та слідування шляхом миру. Під назвою «Якщо ви хочете творити мир, бережіть творіння» Венедикт говорить про захист навколишнього середовища як ключовий крок на шляху до завершення людських конфліктів: «Повага до творіння несе величезні наслідки, тому що природа є початком і основою усіх Божих творінь, і його збереження стало необхідним для співіснування людства. Жорстокість між людьми призвела до численних порушень миру та гальмування розвитку людини як такої: війни, міжнародні й регіональні конфлікти, терористичні акти та порушення прав людини; але не менш тривожними є факти, пов'язані із зневагою – якщо не відверто зловживанням –землі і природних благ, які Бог дав нам. Тому вкрай важливо, щоб людство оновилося і зміцнилося, адже існує заповіт між людиною і навколишнім середовищем, який відображає любов Бога Творця, від Якого ми приходимо і до Якого ми йдемо».
У своєму зверненні Понтифік перелічив безліч екологічних проблем: зміна клімату, вирубка і спустошення лісів, забруднення річок і водойм, втрата біологічного різноманіття та збільшення природних катастроф. Але Папа Венедикт вказав на зв'язок цих проблем, насамперед, з економічними питаннями.
Хоча він і не засуджує технічного й технологічного прогресу та розвитку, однак, вважає, що він повинен враховувати екологічні впливи таких явищ – на світ і на людину: «Існує необхідність діяти відповідно до чітко встановлених правил, а також, враховуючи юридичний та економічний аспекти, і в той же час ми маємо зобов'язання перед тими, хто живе в бідних районах нашого світу, а також майбутнім поколінням».
Папа також звернув увагу на величезну відповідальність промислово розвинених країн, і сказав, що стимулом для екологічного захисту повинні бути пошуки справжньої всесвітньої солідарності, благодійність, справедливість і загальне благо.
Папа Венедикт, крім того, спостерігав і за виконанням численних енергоефективних проектів під час його понтифікату. У вересні 2008 року Ватикан почав установку 2700 сонячних панелей на даху палацу Павла VI. Рік потому місто-держава оголосила про плани будівництва найбільшої в Європі сонячної електростанції, яку оцінили в 660 млн. доларів.
У 2010 році ватиканська газета оголосила Апостольську столицю «зеленою державою», яка виробляє 200 вт сонячної енергії на одного жителя. Немає сумнівів, що невелика кількість населення і мала географічна площа (0,2 кв. милі) допомогли досягти цього результату. Для порівняння: Німеччина має друге місце в «сонячному виробництві енергії»: 80 вт на одного жителя.
Минулого року проводився конкурс з дизайну авто. Студенти-дизайнери проектували папамобілі, які, окрім безпечності, мали б низький рівень викидів у повітря. Того ж часу Папа Венедикт повідомив, що він хотів замінити газові папамобілі, які живиться від сонячного світла, на нову модель, представлену для нього у Mercedes Benz. Однак у грудні не вистачало додаткових стандартизованих проектів енергоефективності.
Зрозуміло, що впродовж двох останніх тижнів свого понтифікату навряд чи Папа Венедикт буде контролювати будь-які додаткові екологічно чисті оновлення у Ватикані. Втім, можливо, його неабиякий «зелений внесок» спонукає наступника до ведення екологічної політики.
Джерело: Кіріос