Актуальна тема

Меню

Вентиляція з рекуперацією – важливий елемент сучасного будинку

Людина може прожити:

… 3 тижні без їжі

… 3 дні без води

… не більше 3-х хвилин без повітря

Щільність будівельних конструкцій, якісна теплоізоляція, високоефективні вікна та двері – всі ці заходи енергозбереження призводять до герметичності будівель, всередині яких ми проводимо близько 19 годин щодня. Незважаючи на такий вражаючий показник, питанню вентиляції та забезпеченню свіжого повітря в наших оселях приділяється надзвичайно мало уваги.

І надалі основним методом вентилювання наших будинків залишається відкриття вікон, що призводить до значних втрат енергії та впливу зовнішніх факторів на наше здоров’я. Проводячи 70-90 % свого часу всередині приміщень, важливо забезпечити високу якість повітря, яким ми дихаємо, а це близько 12м3 щодня. Важливо також знати, що втрати енергії, при використанні вікон для вентилювання, можуть досягати 50%. Тому застосування вентиляції у сучасних будівлях є важливим фактором для створення здорових і комфортних умов проживання та забезпечення енергозбереження.

Припливно-витяжна вентиляція з теплообмінником-рекуператором забезпечує постійний обмін повітря та запобігає надмірній вологості, появі цвілі, запахів. Вентиляційні установки гарантують чистоту та свіжість повітря, яким ми дихаємо. Постійний обмін повітря помітно знижує концентрацію бактерій, пилу та інших шкідливих речовин в оточуючому середовищі та підвищує комфорт і якість нашого життя.

Зниження рівня шуму в будинку – ще один із аргументів на користь використання вентиляційних установок. Нема потреби відкривати вікна – Ви зможете цілком насолоджуватись тишею і спокоєм вашого дому.

Високоефективні рекуператори (утилізатори тепла) знизять споживання енергії для опалення. Сучасні припливно-витяжні установки можуть більше 90% тепла вихідного повітря залишати в будівлі. А використання ентальпійних теплообмінників дозволить збільшити цей показник до 116% та покращити баланс вологості.

Контроль та безперервне видалення надлишкової вологи ефективно попереджає утворення грибка та плісняви, більше немає запітнілих вікон і цвілі.

Як працює вентиляційна установка з рекуперацією?

Використане, насичене вологою, запахами та іншими домішками повітря з кухні, санвузла і ванної кімнати відводиться за допомогою випускних (забірних) клапанів і системи повітрепроводів та поступає в теплообмінник рекуператора. Одночасно ззовні в теплообмінник подається свіже повітря. Потоки повністю розділені між собою і внаслідок перехресно-проточного обміну в рекуператорі відбувається передача тепла: від вихідного повітря свіжому зовнішньому повітрю. Сучасні теплообмінники вентиляційних установок дозволяють утилізувати більше 90% тепла вихідного повітря. Для підвищення ефективності роботи системи рекуперації використовують ґрунтовий колектор, через який проводиться забір свіжого повітря. Внаслідок сталої плюсової температури ґрунту відбувається попередній підігрів вхідного потоку. На вхідних та вихідних патрубках установки встановлюються фільтри з різними очисними характеристиками. Очищене та попередньо підігріте повітря подається в житлові приміщення та спальні, формуючи комфортний та здоровий мікроклімат. Вихідне повітря відводиться назовні через встановлені на даху чи зовнішніх стінах випускні елементи.

Що таке ентальпійний теплообмінник?

Вологість – одна з важливих характеристик повітря, яким ми дихаємо. Оптимальне значення вологості забезпечує здоровий та комфортний клімат в наших оселях. Відносна вологість повинна залишатись в межах 30-60%. При недостатньому рівні вологості спостерігається пересихання слизової оболонки, наелектризованість повітря та збільшується кількість пилюки в повітрі. Особливо чітко ці фактори проявляються в зимовий період: при зовнішній температурі –5°С і внутрішній +21°С вологість повітря падає з початкових 100% до 17%.

При використанні вентиляційних установок з ентальпійними теплообмінниками можливо досягнути оптимального значення вологості, без додаткових енергозатрат. Системи з ентальпійними теплообмінниками здатні утилізувати поряд з теплом до 65 % вологи. Завдяки цьому, вентустановки з ентальпійним теплообмінником досягають ККД більше 100%.

Принцип роботи ентальпійного теплообмінника.

Молекули води, що містяться в повітрі, яке відводиться з приміщення, конденсують на робочій поверхні теплообмінника і внаслідок дифузії проходять крізь мембрану. Далі вони підхоплюються сухим зовнішнім повітрям та насичують його вологою. Гігієнічність та ефективність процесу забезпечується шаром кристалів солі, які нанесені на мембрану. Завдяки цьому шару вода потрапляє у вхідне повітря в молекулярній формі, а не у вигляді крапель. Потоки вхідного та вихідного повітря герметично розділені, що виключає можливість перенесення органічних частинок та запахів.

Накопичена в водяній парі енергія підвищує ефективність установки та дозволяє досягнути ККД – до 116%. Використання ентальпійних теплообмінників забезпечує оптимальне значення вологості, без використання додаткових зволожувачів.

Більше про вентиляційні установки з рекуперацією HELIOS: http://caxapa.ua/produkciya/konditsioneri/helios/pritochno-vitjazhni-ustanovki-z-rekuperatsijeju-tepla-helios-kwl-w-200-500-m3god-nastinnij-montazh

Системи повітропроводів

Сучасні системи повітропроводів – це комплексне рішення, яке здатне забезпечити виконання найбільш складних завдань. Система повітропроводів має таке ж важливе значення як і сама вентиляційна установка з рекуперацією. Бездоганно узгоджені комплектуючі, системи розподілення повітря, що відводиться та подається, повітряні клапани та теплообмінники установки гарантують чітку та енергоефективну роботу вентиляційної системи. Прикладом таких установок є системи повітропроводів FlexPipe®plus від компанії HELIOS / Німеччина – одного з лідерів на ринку вентиляційного обладнання.

Система FlexPipe®plus об’єднує в собі системний пакет круглих та овальних повітропроводів, які виготовляються з високоякісного та гігієнічно безпечного поліетилену. Круглий повітропровід має зовнішній діаметр та пропускну здатність до 30м3/год. Січення овального повітропроводу: 51х114 мм, пропускна здатність до 30м3/год. Використання системи FlexPipe®plus дозволяє прокладати повітропроводи безпосередньо в бетонному перекритті чи конструкції стелі, при цьому загальна висота системи може мати лише 12-13 см. Повітропроводи мають двохшарову конструкцію з гофрованою поверхнею ззовні та гладкою антистатичною гігієнічною поверхнею зсередини. Система FlexPipe®plus дає можливість комбінувати круглі та овальні повітропроводи, використовуючи перехідники на будь-якій ділянці установки, забезпечуючи при цьому максимальну гнучкість при плануванні та встановленні. Щоб досягнути рівномірного розподілу повітря, використовуються системи повітряних камер (боксів). Звукоізолюючі розподільчі камери дозволяють відмовитися від використання додаткових шумоглушників.

Існує також система Reno Pipe, яка призначена для модернізації існуючих будівель, з мінімальними руйнаціями.

Відео про системи повітропроводів від компанії HELIOS

https://youtu.be/1E4XskWDieE

https://youtu.be/-1i0CvJkT0k

Петро Лащевський

референт з енергоефективності

Бюро УГКЦ з питань екології