1-а Неділя Великого посту

1-а Неділя Великого посту

"В той час вирішив Ісус піти в Галилею. І, найшовши Филипа, мовив до нього: Іди за мною. А був Филип з Витсаїди, з міста Андрія та Петра. Зустрів Филип Натанаїла і сказав до нього: Ми найшли Того, про Якого писав Мойсей у законі і пророки — Ісуса, сина Йосифа, з Назарету. Натанаїл сказав йому: Що доброго може бути з Назарету? Мовив до нього Филип: Прийди і подивися. Ісус, побачивши, що до Нього надходить Натанаїл, сказав про нього: Ось справжній ізраїльтянин, в якому нема лукавства. Натанаїл сказав: Звідкіль Ти мене знаєш? У відповідь Ісус сказав йому: Перше, ніж Филип тебе покликав, я тебе бачив, як ти був під смоковницею. Натанаїл відповів йому: Учителю, Ти — Син Божий, Ти — цар Ізраїля. Ісус у відповідь сказав йому: Тому що я мовив до тебе: Я бачив тебе під смоковницею — віруєш; побачиш більше, ніж те. І сказав до нього: Істинно, істинно кажу вам: Побачите небеса відкриті і ангелів Божих, як вони возходять та сходять на Сина Чоловічого."

(Ів. 5 зач.; 1: 43-51)

На самому початку євангельського читання Першої Неділі Великого посту святий апостол і євангеліст Іван розповідає про покликання Ісусом Филипа: «Іди за мною» (Ів. 1: 43), – який, в свою чергу, не обмежується власним вибором, а заохочує взяти участь у спасенному ділі Месії ще й Натанаїла.

У світлі цієї розповіді про покликання перших апостолів, було б доречним задуматись і над покликанням християнина у сучасному світі.

Окрім загального покликання до святості життя та спасіння, в контексті глобалізації екологічної кризи, з новою актуальністю постає питання щодо екологічного покликання християн.

Вже з перших сторінок Святого Письма ми довідуємось не тільки про джерело нашого бутя – Бога Творця, але й про своє покликання у створеному Ним світі: людина покликана “порати і доглядати” (Бут 2, 15) світ Божого створіння – природу.

“Порати і доглядати” аж ніяк не може означати руйнування Землі і знищення її екологічних систем, але є завданням турботливого збереження і вдосконалення створіння, завданням відповідальної співпраці у реалізації творчого задуму Бога. Воля Творця полягає в тому, щоб людина відносилась до природи як добрий господар і як “обачливий та мудрий охоронець, а не як експлуататор і безоглядний руйнівник” (Енцикліка Redemptor Hominis, 4 березня 1979 р.). У східній Церковній традиції природа завжди сприймалась як нерукотворний храм Божий, в якому ми, люди, повинні виконувати функцію священика – служити Богові, провадячи все створіння до остаточної мети. Таким чином, уповноваження “підпорядкування землі” і “панування світом” (Бут 1, 28) не сміємо сприймати як дозвіл для свавільної експлуатації створіння, але маємо розуміти (в контексті книги Буття 2, 15) як обов’язок відповідального “культивування і догляду” у сенсі доброго пастиря чи садівника. Поняття “панування” потрібно інтерпретувати в сенсі того, що людина – “образ Божий” (див. Бут 1, 26-27). Звідси випливає, що ми повинні панувати в природі у Божий спосіб, повинні бути дійсно “Божим образом” у світі створіння: панувати у повноті любові і милосердя, бути відповідальною головою цілісного організму Божого створіння, беручи до уваги встановлений тут порядок, гармонію і ціленаправленість.

Кожна людина має своєрідне екологічне покликання, яке полягає в тому, щоб у своєму повсякденному житті відповідально ставитись до створеного Богом світу. Для нас як християн, така вимога бережливого ставлення до довкілля випливає безпосередньо з нашої віри в Бога Творця і Спасителя цілого світу. Тому результатом нашого богоугодного життя, з-поміж іншого, має стати і бережливе ставлення до природи, покращення екологічної ситуації в межах свого безпосереднього довкілля і вагомий внесок для сталого розвитку та запобігання глобальної екологічної катастрофи

Оскільки сьогодні понад 2 мільярди людей (біля 1/3 населення планети) є християнами, то очевидно, що наша віра, наша внутрішня настанова, переконання, світогляд та конкретний стиль життя мають вагомий вплив на стан природного довкілля та майбутнє всього людства на Землі.

(На основі статті д-ра Володимира Шеремети – «Екологічне покликання християн в контексті глобалізації кризи природного довкілля» – www.ecoburougcc.org.ua)

Екологічний дороговказ на піст

Екологічний дороговказ на окремі тижні посту має за мету підказати, як наша християнська відповідальність за довірений Богом світ може і має здійснюватися у нашому повсякденному житті.

Екологія освітлення

В Україні з усієї кількості електроенергії, що споживається населенням, до 30% припадає на освітлювальні прилади. При цьому можна економити до 80% струму, який витрачається на освітлення, якщо взяти на озброєння наступні поради.

Енергозберігаючі лампочки

  • Замініть лампочки розжарювання на енергозберігаючі, адже:
  • Звичайна лампочка розжарювання перетворює в світло тільки 5-10% електричної енергії. Решта ж перетворюється в тепло.
  • Енергозберігаючі лампочки є в 5 раз ефективніші. Одна енергозберігаюча лампочка в 20 W продукує освітлення як звичайна лампочка в 100 W. Таким чином, споживання струму зменшується на 80%!
  • Енергозберігаючі лампочки не тільки економлять струм. Термін їх експлуатації становить до 8-12 тисяч годин, тобто в 10 раз більше в порівнянні з лампочками розжарювання.
  • При сучасній ціні (23 копійки за 1 kWh) на електроенергію, енергозберігаюча лампочка може окупитись вже за перший рік експлуатації, а назагал заощадити для домашнього бюджету 150-250 гривень. Зрозуміло, що заощадження коштів при використанні енергозберігаючих лампочок буде зростати пропорційно до подорожчання електроструму.
  • УВАГА! Енергозберігаючі лампи містять пари ртуті, тому потрібно з ними обережно поводитись, щоб не розбити в оселі. При вкручуванні їх треба тримати за цоколь. Відпрацьовані лампи потребують роздільного збору та утилізації.

Місцеве освітлення

Частіше використовуйте місцеве освітлення для окремих фунціональних зон (настільні лампи, торшери, бра), замість центральних багатолампових люстр. Це не тільки дозволить суттєво економити струм, але й забезпечить більш комфортний відпочинок, а при читанні книги чи роботі за комп’ютером посприяє збереженню вашого зору.

Сонце

Максимально використовуйте потенціал природного (сонячного) світла. Зокрема, уникайте ситуації, коли в сонячний день вікна закриті гардинами і горить електричне світло.

Світло для людей

Вмикайте освітлення тільки там, де знаходяться люди і дійсно його потребують.

Світле для світла

Для поліпшення природного освітлення кімнат стіни й стелю рекомендується робити світлою: світло, потрапляючи на світлі поверхні, багаторазово відбивається і посилює освітленість; потрапляючи ж на темні поверхні, навпаки, поглинається (гладка біла стіна відбиває до 80% спрямованого на неї світла, темно-зелена відбиває тільки 15%, чорна – 9%). Ефект освітлення підсилюють також світлі абажури.

Чистота для світла

Підтримуйте чистоту ламп, плафонів та вікон. Чисті світильники випромінюють більше світла, порівняно з брудними такої ж потужності. Чисті шибки вікон також сприяють кращому освітленню приміщень.

Реостати (дімери)

Застосовуйте реостати, з допомогою яких можна плавно регулювати інтенсивність освітлення.

Часові реле та сенсори руху

Застосовуйте для вмикання-вимикання освітлення сенсори руху та часові реле, наприклад, на подвір’ї чи на сходовій клітці в багатоквартирному будинку.

Не забувайте!

І на завершення, найпростіший спосіб економії енергії – виходячи з приміщення, не забудьте вимкнути світло.

Енергозбереження на кухні

На кухні, дотримуючись нескладних правил та прийомів, можна заощаджувати вагому кількість енергії та коштів, а також спричиняти меншу шкоду для довкілля.

Енергоощадливі прилади

Вагома економія енергії на кухні можлива вже завдяки придбанню енергоощадливих кухонних приладів.

Газ більш зелений

Газові плити значно екологічніші в порівнянні з електроплитами, оскільки на електростанціях лиш близько 34% спаленого палива перетворюється на електричний струм, а інші 2/3 нагрівають та забруднюють довкілля.

Пальник

Газовий пальник запалюйте після того, як поставили на плиту посуд з продуктами для приготування їжі, а не навпаки.

Вимикайте пальник, навіть якщо маєте намір запалити його за «хвилинку».

Висота полум’я

Готуйте їжу на мінімальній висоті полум’я, а доводьте до кипіння на великій.

Кришка береже довкілля

При куховаренні закривайте каструлі і сковорідки кришками відповідного діаметру. Без кришок «тікає» багато тепла і води, процес пригоруванням їжі триває довше і ви витрачаєте значно більше енергії.

Скло береже енергію

При купівлі посуди віддавайте перебагу каструлям та сковорідкам із скляними кришками, щоб можна було спостерігати за приготуванням їжі без їх знімання та марнування енергії.

Зелені скороварки

Готуйте їжу в скороварках (пароварках) економлячи до 50% енергії та часу.

Не наливайте в них надто багато води. Картопля чи інші овочі не мусять плавати у воді, вистачає декілька сантиметрів води.

Нагар

Посуд з нагаром зумовлює біля 5% додаткових витрат енергії.

Накип

Накип утворюється в результаті багаторазового нагрівання і кип’ятіння води і має малу теплопровідність. Пам’ятайте, що накип усередині електрочайника істотно збільшує кількість енергії, потрібної для того, щоб закип’ятити воду, тому його необхідно своєчасно чистити.

Оптимальне співвідношення посуду та їжі

Використовуйте посуд такого розміру, що відповідає кількості їжі. Якщо Ви використовуєте надто велику каструлю для маленької кількості їжі, то споживання електроенергії буде набагато більшим.

Оптимальна кількість води

  • Наливайте воду в каструлю чи чайник у відповідності до дійсних потреб! Надмірна кількість води при варінні картоплі, гречки, рису та ін. – це також додаткові витрати енергії.
  • Якщо ж кип’ятимо половину чи цілком повний чайник, щоб заварити чашку чаю або кави, то таким чином спричинюємо багаторазові перевитрати енергії та коштів на нагрівання води.

Для електроплит

  • Трубчаті нагрівальні елементи електроплит мають більшу корисну дію від звичайних штампованих конфорок.
  • При приготуванні їжі на електроплиті використовуйте залишкове тепло конфорок: вимикайте їх за 3-5 хвилин до завершення приготування страви.
  • Плита повинна бути справна. Нагрівальні елементи з відколами та здуттями значно гірше виконують свою функцію, оскільки при неповному контакті конфорки з посудом відбувається втрата тепла, тому їх необхідно замінити.
  • Плита повинна бути чиста. Дуже забруднені нагрівальні елементи є причиною додаткових витрат струму.
  • Використовуйте каструлі і сковорідки з рівним дном, що щільно лягає на нагрівальний елемент. Це дозволяє економити близько 5% енергії. Якщо при помішуванні посуд сковзає з нагрівального елемента, то цей елемент не придатний для використовування (у сенсі енергозбереження).
  • Використовуйте посуд для приготування їжі з діаметром дна, рівному діаметру конфорок електроплит. В середньому, кожен сантиметр діаметру каструлі, меншого від конфорки, означає близько 20% лишніх витрат електроструму, які йдуть на нагрів повітря.

 

Володимир Шеремета. Екологічний дороговказ. - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2009. - 160 с.

www.ecoburougcc.org.ua