Держекологи попереджають про штрафи за первоцвіти
З метою забезпечення державного контролю за станом охорони, захисту, використання та відтворення червонокнижних видів рослин начальником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області видано наказ № 149 від 13.02.2013 року про проведення на території області операції «Первоцвіт 2013».
Головною метою щорічної природоохоронної акції є збереження ранньоквітучих, реліктових рослин, занесених до Червоної книги України, та попередження правопорушень у цій сфері.
На території Закарпатської області із числа червонокнижних видів рослин зростають: Шафран Гейфеля (в народі – бриндуші, ряст, рястик, кікерічки), підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний та еритроній собачий зуб (кандик). Їх висока декоративність, ранній термін цвітіння призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі їх ареалу, а обсяги часом набувають злочинного характеру.До реалізації заходів по недопущенню знищення ранньовесняних червонокнижних видів рослин, попередженню неконтрольованого їх зривання у місцях найбільших популяцій, незаконного продажу, Держекоінспекцією залучено представників органів внутрішніх справ, територіальних органів виконавчої влади, національних природних парків, Карпатського біосферного заповідника, лісової охорони.
Крім цього, з метою недопущення вивезення червонокнижних видів рослин за межі України Держекоінспекцією буде посилено контроль в пунктах пропуску через державний кордон.
Згідно ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення погіршення середовища зростання рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 - 510 грн.) з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 - 850 грн.) з конфіскацією незаконно добутого.
Незаконне придбання чи збут рослин, занесених до Червоної книги України, згідно ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою накладення штрафу від дев'яти до двадцяти чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (153,00 – 408,00 грн.) з конфіскацією червонокнижних рослин чи без такої.
Крім цього, розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження одного екземпляра становить:
– підсніжника білосніжного (підсніжника звичайного) – 62 грн.;
– білоцвіта весняного – 62 грн.;
– шафрана Гейфеля – 62 грн.;
– білоцвіта літнього – 49 грн.;
– сон Шерфеля (сон білий) – 37 грн.
Державна екологічна інспекція у Закарпатській області
Джерело: Промислова екологія