Добудова ХАЕС: нелегальна, застаріла, ризикована

Київ, 12 вересня 2012 – Громадські Експерти  вважають проект добудови енергоблоків на ХАЕС нелегальним, застарілим і небезпечним. Про це сьогодні повідомили представники провідних екологічних організацій України, Росії та Білорусії на прес-конференції, організованій Національний екологічним центром України (НЕЦУ).

Екологи наголосили, що прийняття закону про будівництво ХАЕС порушує національне та міжнародне законодавство. Австрія, Угорщина, Молдова, Білорусь, Польща, Румунія та Словаччина надсилали Україні запити на додаткові матеріали та участь у громадських слуханнях, але більшість з них досі очікують коментарів та реакції від НАЕК Енергоатом.

«Енергоатом почав процедуру консультації з суміжними країнами, але не завершив їх належним чином, - коментує Артур Денисенко, Координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України, - Прийняття закону про будівництво енергоблоків на ХАЕС до того, як закінчились консультації з суміжними країнами, є грубим порушенням національного та міжнародного законодавства, зокрема конвенції Еспо[1]».

Цікаво, що в звіті з інформування суміжних країн НАЕК Енергоатом все одно стверджує, що «на всі запитання, зауваження та коментарі, отримані у рамках процедур оцінки впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті, були надані фахові відповіді» (цитата з офіційних матеріалів).

Сучасна історія атомної енергетики свідчить, що  реалізація більшості ядерних проектів характеризується значним збільшенням строків будівництва і собівартості. Будівництво на АЕС Фламанвіль (Франція) вже затримується на 4 роки, а ціна зросла майже вдвічі, на АЕС Олкілуото (Фінляндія), роботи затримуються на 6 років, а бюджет збільшився з 3 млрд. євро до 6. Будівництво на АЕС Белене (Болгарія) взагалі було зупинено після того, як вартість проекту зросла з 4 млрд. євро (2008 рік) до майже 9 млрд.

«Немає підстав стверджувати, що на ХАЕС буде принципово інша ситуація. Будівництво ще не почалось, а вартість добудови ХАЕС за два роки зросла більш ніж вдвічі і зараз оцінюється в  36,8 млрд. грн.», - продовжує Артур.

«Проект АЕС з реактором ВВЕР-1000 розроблявся у 70-х роках і не відповідає сучасним вимогам безпеки. Аварія на такому реакторі не виключена на 100%, наслідки аварії можуть стати катастрофою не тільки для України, але і для Білорусії. В проекті добудови не передбачено спорудження пастки розплаву активної зони реактора, елемента безпеки, що став обов'язковим ще у 1990-х.», - переконаний Андрій Ожаровський, фізик-ядерщик, експерт екологічного об’єднання Беллона (Російська Федерація).

Реалізація застарілих технологій, які ще ніде не підтверджені досвідом експлуатації, становлять підвищену загрозу для Білорусії, яка в свій час сильно постраждала від Чорнобильської катастрофи. «Ми вважаємо, що Україна не повинна ухвалювати рішення про добудову ХАЕС без обговорення з Білорусією, в тому числі, з її громадськістю. Інакше, навіщо Україна підписувала цю міжнародну конвенцію і називає себе демократичною державою? - зазначає Тетяна  Новікова, Відповідальний секретар Громадської екологічної експертизи проекту Білоруської АЕС, - Ми будемо наполягати на тому, щоб рішення про добудову було переглянуто як прийняте з порушеннями, у тому числі, міжнародних конвенцій».

Джерело: прес-служба НЕЦУ