Різдво у згоді з довкіллям

Школярі продемонстрували, як можна прикрасити оселю без шкоди для лісу. Минулого тижня школярі вкотре довели, що святковий новорічний настрій можна створити, не зрубавши живої ялинки, — на площі Ринок відбулася щорічна виставка-конкурс «Збережемо життя ялинці», де юні львів’яни запропонували альтернативу хвойним деревам.

Кілька годин поблизу входу у міську Ратушу красувалися десятки новорічних композицій із найрізноманітніших і найнесподіваніших матеріалів, такі як новорічна прикраса з очерету, «деревце» з ниток, композиція з розфарбованих пляшок, із бинтів, із поліетиленової плівки, із серветок, із зеленого килима та навіть із… брюссельської капусти!

«Наша акція вже стала традиційною — ми її проводимо 18-й рік поспіль (окрім минулого року, коли завадив карантин). Цей конкурс відбувається у два етапи — перший проходить у школі, а вже на підсумкову виставку на площі Ринок потрапляють лише найкращі роботи», — пояснив організатор заходу, директор Львівського міського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігор Антухович. Цікаво, що тих, хто бажає взяти участь у акції «Збережемо життя ялинці», щороку більшає — якщо на початкових етапах учасників було приблизно 40, то тепер їх понад 90.

«Роботи оцінюють у чотирьох номінаціях: найкраща різдвяна композиція, найкраща новорічна композиція, найкращі композиції зі штучного матеріалу та з природного матеріалу», — сказав Ігор Антухович. 

Мета цієї акції — показати, як можна своїми силами створити святковий настрій в оселі, в офісі, в школі, не купуючи цілого ялинкового дерева, а зберігши його для нащадків.

Власне, ідея більш дбайливого ставлення до природи під час святкування, стає щорік популярнішою. Екологи радять прикрашати оселю власноруч зробленими прикрасами, а замість традиційних подарунків на свята, які привчають до споживацького ставлення до природи — дарувати нематеріальне: прогулянки в ліс, право пропустити свою чергу мити посуд, відпочинок на ковзанах, чи скажімо, варіант для дорослих — масаж тощо.

Що ж до новорічних ялинок, то цього року інформаційний центр «Клімат Інфо» провів опитування серед експертів-екологів та визначив, який же варіант новорічної красуні найбільш безпечний для довкілля. Виявилося, живе дерево, та ще й без документа про те, що зрубане воно законно, є найменш екологічним. Далі йде ялинка з відповідним клеймом. На третьому місці — штучна ялинка (бажано, щоби це була пластикова ялинка з міжнародним екологічним сертифікатом, адже якщо прикраса зроблена із неякісної пластмаси, вона може бути шкідливою не лише для довкілля, але й передусім для родини, в чиїй оселі встановлена).

Посередині списку — жива ялинка у горщику, яку позиціонують як найбільш екологічну. Втім — це не так, адже, найімовірніше, дерево з горщика в природі не приживеться. А от композиція із хвойних гілок чи із вторинних матеріалів, або, ще краще, — дідух, вже на «зеленому боці» списку. На верхівці його — жива араукарія (кімнатна рослина, що схожа на ялинку) в горщику, що залишається в приміщенні впродовж року, та жива ялинка, висаджена під будинком. Останню, до слова, можна прикрашати годівничками та сітками з кормом для птахів, радять експерти.

Наталя ГОРБАНЬ, фото автора

Джерело: Ратуша