Тюльпанове дерево: ефективна пастка для шкідливого вуглецю
Світ дедалі активніше бореться із забрудненням навколишнього середовища. У центрі уваги – викиди парникових газів і пов'язане з ними катастрофічне для Землі підвищення глобальної температури. Ефективна утилізація або ж зменшення викидів вуглецю – чи не головне із завдань, що стоять перед людством. Від того, наскільки успішно воно буде виконане, залежить, як сильно прогріється планета за наступні 10-20, а не сотні років.
І поки промисловці не бажають йти на поступки, а вчені розробляють новинки, які б поглинали вуглець, у багатьох власників приватних садиб у садах квітне тюльпанове дерево. Крім того, що дуже гарне, то ще й екологічно корисне. Воно як губка вбирає з довкілля вуглець.
Відкриття здійснили біохіміки Ян Личаковський з Ягеллонського університету в Польщі та Раймонд Вайтман з Кембридзького університету у Великій Британії. Дослідники виявили, що деревина двох видів тюльпанового дерева (Liriodendron tulipifera і Liriodendron chinense) має особливу структуру. Вона не тверда, як, наприклад, у дуба чи тиса, і не м'яка, як ялина. Та цікаво інше: вона може зробити революцію в уловлюванні вуглецю.
Особливість деревини може бути пов'язана з розміром макрофібрил дерева. Це довгі ниткоподібні пучки компонентів клітинної стінки та целюлози, які набагато більші за макрофібрили листяних дерев.